9. října 2019 16:53, aktualizováno  17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dohoda mezi EU a Británií je stále možná, hru na viníka ale odmítám, prohlásil Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | foto: Reuters

Londýn/Brusel Dohoda upravující podmínky odchodu Británie z Evropské unie je stále možná a obě strany budou dál jednat. Prohlásil to předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, podle něhož EU neakceptuje obviňování, že za případný krach jednání může ona. Hlavní vyjednavač pro brexit Michel Barnier ale doplnil, že současný návrh Londýna nemůže být podkladem pro dohodu, neboť unie má k němu několik zásadních výhrad.

Juncker i Barnier informovali o aktuální situaci europoslance, jejichž dnešní zasedání bylo věnováno přípravě nadcházejícího summitu EU. Oba se shodli, že dosažení dohody za 22 dnů, které zbývají do data brexitu, je stále možné.

Britská média naproti tomu s odkazem na vládní zdroje napsala, že britská vláda se připravuje na kolaps jednání a vinu za krach dohody přisuzuje Bruselu. Dnes ale premiér Boris Johnson uvedl, že je v otázce nalezení kompromisu stále mírně optimistický.

„Neakceptujeme tuto hru na viníka, která začala v Londýně. Nikdo nás nebude obviňovat,“ podotkl za potlesku europoslanců Juncker.

Británie přišla minulý týden s návrhem, aby Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Celní kontroly by se prováděly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici.

Barnier dnes prohlásil, že tato varianta je nepřijatelná ze tří důvodů. Patří k nim obava, že nevyzkoušený systém nebude fungovat a že kvůli němu hrozí rozmístění kontrol po celém území irského ostrova. EU podle něj rovněž v britském návrhu nevidí záruku, že ochrání jednotný unijní trh. Posledním nepřijatelným problémem je bod, podle něhož mohou severoirské úřady kdykoli jednostranně od části dohody odstoupit a přestat kontroly provádět.

„Brexit vytvoří zásadní problémy zvláště v Irsku a my dnes, nikoli zítra či později, potřebujeme jejich proveditelné a právně závazné řešení,“ vzkázal Británii Barnier, který se ve čtvrtek sejde s britským ministrem Stephenem Barclayem. Dodal, že unijní vyjednávací tým zůstává konstruktivní a je „k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu“.

Rovněž finská ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenová zastupující předsednickou zemi Rady EU prohlásila, že aktuální britský návrh není jako základ budoucí dohody pro členské země dostatečný.

Předseda EP David Sassoli připomněl, že čas na dohodu se krátí i proto, že jakoukoli úmluvu ještě musí schválit EP. Proto podle něj přichází v úvahu i další možnost, kterou by unie preferovala před divokým brexitem, a tou je odklad britského odchodu z evropského bloku.

„(Evropský) Parlament je otevřen odkladu, pokud k němu budou pádné důvody,“ prohlásil Sassoli. Také politici členských států EU jsou z větší části případnému posunutí termínu brexitu nakloněni. Johnson však vytrvale tvrdí, že vyvede zemi z unie na konci tohoto měsíce a žádat o odklad nebude, ačkoli neřízený odchod mu zakazuje zákon schválený Dolní sněmovnou.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!