Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
1. července 2018 9:28, aktualizováno  16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nic jsme nedojednali, řekla Merkelová k dohodě o vracení migrantů z Německa

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: ČTK

VARŠAVA Německá kancléřka Angela Merkelová lituje, jestli ohledně příslibu Česka a Maďarska dohodnout se na přijímání migrantů z Německa došlo k nedorozumění. Řekla to v neděli v rozhovoru s televizí ZDF. Země Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko, během víkendu popřely informace z dopisu, který kancléřka zaslala svým politickým partnerům, že od nich získala příslib dohody o navracení migrantů. Podle Merkelové mělo jít o případná jednání, ne o dohodu.

„Vůbec nic jsme nedojednali, jde o rozhovory, které by se mohly konat,“ řekla Merkelová, která o příslibu 14 zemí dohodnout se na urychleném navrácení migrantů registrovaných v jiné zemi EU psala v dopise svým politickým partnerům.

Nicméně podle mluvčího německé vlády česká strana vyjádřila ochotu jednat o dohodě ohledně zlepšené spolupráce při vracení migrantů z Německa do státu EU, v němž byly zaregistrovány.

Po Česku, Maďarsku a Polsku se k údajné dohodě v neděli vyjádřilo i Slovensko. Německá kancléřka Angela Merkelová s ním dle vyjádření slovenského státního tajemníka Ivana Korčoka nejednala.

„Kancléřka Merkelová se logicky obrátila na ty země, z nichž migranti do Německa přicházejí, to je celé,“ řekl Korčok novinářům v sobotu v letadle při cestě z Francie. „Jelikož ze Slovenska do Německa migranti nepřicházejí, logicky se na nás kancléřka nemohla obrátit, takže to je celé a je to absolutní nesmysl,“ dodal.

Slovenský premiér Peter Pellegrini už v pátek po skončení summitu EU uvedl, že s ním Merkelová o takové dohodě nemluvila a že počty lidí, kterých by se týkala, jsou skoro nulové. „Z naší strany by to bylo jen prázdné gesto. Nejsem zastáncem teatrálních gest,“ řekl Pellegrini.

Český premiér Andrej Babiš v reakci na obsah kancléřčina dopisu zaslaného jejím koaličním partnerům prohlásil, že se žádné jednání s Německem v této věci nekonalo a že česká vláda by se k takové dohodě nepřipojila. Podobně se vyjádřili i představitelé Maďarska a Polska. Podle mluvčího německé vlády však česká strana vyjádřila ochotu jednat o dohodě ohledně zlepšené spolupráce při vracení osob z Německa do státu EU, v němž byly zaregistrovány.

Kritika od Seehofera

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) hodnotí velmi kriticky výsledky evropských jednání kancléřky Angely Merkelové (CDU) o migraci. Informuje o tom agentura DPA s odvoláním na účastníky nedělní schůzky vedení CSU.

Seehofer podle těchto účastníků nepovažuje dohodnutá opatření ze čtvrtečního summitu lídrů EU, mezi něž patří zřízení migračních středisek na severoafrickém pobřeží a podobných center na území těch států unie, které se na takovém plánu dobrovolně chtějí podílet, za stejně účinná jako hraniční kontroly a vracení migrantů přímo na hranicích.

Ministr vnitra podle DPA odmítl kancléřčin návrh, aby žadatelé o azyl zaregistrovaní v jiných členských zemích EU byli v Německu umísťováni do speciálních center, ve kterých by prošli zrychleným řízením a ze kterých by se nesměli vzdalovat.

Spory o přístup k migraci ohrožují tradiční koaliční svazek CDU s CSU i pozici kancléřky Merkelové. O migrační politice v neděli bude jednat rovněž nejvyšší vedení kancléřčiny CDU.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...