22. dubna 2013 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Srbové v Kosovu se bouří. Nelíbí se jim dohoda Bělehradu s Prištinou

Protestu v Kosovské Mitrovici se zúčastnilo okolo 10.000 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestu v Kosovské Mitrovici se zúčastnilo okolo 10.000 lidí. | foto: ČTK

KOSOVSKÁ MITROVICA Srbové žijící na severu Kosova se odmítají řídit dohodou, kterou Bělehrad a Priština uzavřely minulý pátek a která znamená urovnání jejich vztahů. Protestu v Kosovské Mitrovici se zúčastnilo okolo 10 000 lidí, kteří nesli vlajky a transparenty s nápisy jako Nevzdáme se, Ne kosovské ústavě a zákonům či Ne bruselské dohodě, uvedl srbský deník Blic.

Na základě uzavřené dohody Evropská komise dnes doporučila zahájit přístupové rozhovory se Srbskem a rozhovory o přidružení Kosova k Evropské unii.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podpisem této smlouvy se Srbsko vzdalo svých institucí na severu Kosova.Vzdali se rovněž práva na svou jižní provincii. Ti, kteří jsou za to odpovědní, by měli být potrestáni. Neměli žádný mandát k tomu, aby srbskou zemi a srbský národ vyměnili za své politické zájmy," uvádí se v deklaraci kosovských Srbů. Podle místních obyvatel byla podpisem úmluvy rovněž porušena srbská ústava. Jestliže má dohoda platit, ať jí schválí Srbové v referendu, požadovali demonstranti.

Během protestu byli ve městě zavřeny všechny obchody, kavárny a restaurace. Jeden z kosovskosrbských předáků Krstimir Pantić na shromáždění uvedl, že místní obyvatelé mají nyní tři možnosti. Přiklonit se k Prištině, k Bělehradu anebo je tu ještě třetí cesta: založit si autonomní společenství srbských obcí a jeho instituce. "Je to cesta nejistá, riziková, ale jediná možná," prohlásil Pantić.

Předběžnou dohodu o urovnání vztahů s Kosovem dnes schválila i srbská vláda. Ještě ale musí projít parlamentem. Podle Srbů na severu Kosova je úmluva nelegitimní. "Národ, který žije v Kosovu, nedovolí, aby začala platit, protože tak bychom začali spadat pod instituce falešného státu Kosovo", píše se rovněž v deklaraci kosovských Srbů.

Dohoda, kterou parafovali premiéři Srbska a Kosova Ivica Dačić a Hashim Thaçi v zásadě potvrzuje pravomoc kosovských úřadů na celém území bývalé srbské provincie, ale zároveň poskytuje silné srbské menšině na severu Kosova výraznou autonomii.

Lidovky.cz, ČTK