4. listopadu 2017 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dokument FBI: Martin Luther King se účastnil sexuálních orgií a byl napojen na komunisty

Dokumenty FBI tvrdí, že měl Martin Luther King řadu mimomanželských poměrů a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokumenty FBI tvrdí, že měl Martin Luther King řadu mimomanželských poměrů a... | foto: Birmingham Police

WASHINGTON/PRAHA Černošský duchovní a aktivista Martin Luther King měl řadu mimomanželských poměrů a participoval na sexuálních orgiích. Také se prý obklopil americkými komunisty. Tvrdí to dokument FBI, který je datován jen tři týdny před zavražděním Kinga 4. dubna 1968. Neexistují žádné důkazy o tom, že některá z tvrzení byla ověřena.

Mnohá z obvinění se jeví jako zprávy o soukromých rozhovorech nebo jako informace z druhé ruky. Podle jedné z nich od „zodpovědného člověka v Los Angeles znalého situace“ měl King v Kalifornii milenku a zplodil s ní dítě.

Martin Luther King byl kromě jiného nařčen, že se obklopil poradci se silnými vazbami na americkou komunistickou stranu a že jeho projevy komunisté vždy schvalovali. On sám se prý účastnil sexuálních orgií a měl milostné vztahy s nejméně čtyřmi ženami včetně folkové zpěvačky Joan Baezové.

Účel vytvoření dokumentu je nejasný

Není zřejmé, proč byl dokument, který vykresluje Kinga v mimořádně negativním světle, vůbec vytvořen. Několik z 20 stránek se týká tehdy připravovaného projektu Washingtonské jaro a dokument obsahuje varování, že vliv komunistů a radikálních černých nacionalistů dává chystanému klidnému protestu „potenciál extrémně výbušné situace“. Martin Luther King byl zavražděn před tímto pochodem.

Odtajněn byl spolu s materiály o vraždě prezidenta Johna Kennedyho. O něm se však dokument nezmiňuje a není tedy jasné, proč byl udržován v tajnosti 50 let, píše server BBC.

Navzdory pověsti Kinga jako zdatného řečníka dokument FBI tvrdí, že každé jeho slovo schvalovali Kingovi poradci. Co se týče jeho napojení na komunisty, King je v dokumentu označen za marxistu celým srdcem, ale jako duchovní se s tím prý neodvažoval vyjít na veřejnost.

Poslední dvě strany materiálu se věnují sexuálnímu životu Martina Luthera Kinga a obviňují ho z cizoložství a z účasti na skupinových sexuálních orgiích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz