Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Facka manželce v Rusku nikomu nevadí. Policie stížnosti ignoruje

Domácí násilí. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí násilí. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NIŽNIJ NOVGOGRAD/PRAHA Krátce před svou násilnou smrtí Julia Belova podala na policii ručně psanou stížnost, v níž podle vyšetřovatelů říká, že jí a jejím dětem manžel vyhrožoval zabitím a rozčtvrcením. Tato stížnost byla jednou z mnoha, kterou policii předložila v období října 2014 až července tohoto roku. Ani to ale nepomohlo.

Juliin manžel Oleg Belov, který nyní čelí obviněním z její smrti a také usmrcení jejich šesti dětí a své matky, měl podle Julie ubližovat jednotlivým členům rodiny. Ve svém prohlášení to uvedl vyšetřovací výbor s tím, že policie Juliinu stížnost odložila. Informaci přinesl server The Moscow Times.

Vražda vyvolala mezi obyvateli Ruska velké emoce. Mnoho lidí začalo okamžitě volat po důsledné kontrole policie v otázce vyřizování stížností. Vyšetřovací komise v tomto případě již zahájila trestní řízení proti šéfu policie v Nižnije Novgorodu, jeho zástupci, vedoucímu oddělení a dvěma úředníkům za ignorování Juliiných stížností. „Nedbalost policejních úředníků umožnila Belovu spáchat tak krutý čin,” stojí ve zprávě vyšetřovací komise.

Občasná facka ničemu nevadí, myslí si muži i některé ženy v Rusku

Stížnosti na domácí násilí jsou v Rusku málokdy brány vážně. Mnoho mužů a dokonce i žen věří, že ničemu nevadí, pokud muž občas udeří svou ženu. S takovým mužem by nemělo být zacházeno jako s kriminálníkem. Stejný postoj má podle Moscow Helsinky Group i policie, která se „snaží nezasahovat do rodinných skandálů.”

Dokonce i dětský ombudsman Pavel Astakhov vzkázal ženám, že by z domácího násilí neměly dělat takovou „vědu.” „Neustálé nadměrné užívání výrazu domácí násilí je způsob, jak druhým vymývat mozky a zastrašit rodiče i děti,” napsal Astakhov na svůj instagramový účet letos na jaře.

Podle údajů ministerstva vnitra citovaných roku 2010 Národním centrem pro prevenci násilí zemře v Rusku každý rok na 14 tisíc žen, a to rukou manžela či jiných blízkých. Domácí násilí se v různých podobách vyskytuje průměrně v jedné ze čtyř rodin v zemi, domácí spory pak tvoří dvě třetiny všech vražd.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...