Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
6. listopadu 2017 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU řeší opatření proti únikům peněz do daňových rájů. Reaguje na Paradise Papers

Valdis Dombrovskis (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valdis Dombrovskis (uprostřed). | foto: Reuters

BRUSEL Připomínkami už odsouhlasených či nyní projednávaných kroků, které mají ztížit možnosti daňových úniků, v pondělí zástupci evropských institucí i členských zemí EU reagovali na novou obsáhlou sérii publikovaných dokumentů o daňových rájích.

Místopředseda Evropské komise pro euro a finanční stabilitu Valdis Dombrovskis uvedl, že nejnovější odhalení dodávají další význam trvající unijní snaze.

„Čekat, že svět se změní ještě před tím, než budou vůbec přijaté potřebné zákony, to by bylo přehnané očekávání,“ reagoval na sérii dokumentů označovanou jako Paradise Papers při příchodu na jednání ministrů financí eurozóny šéf schůzky Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Připomněl, že země EU už odsouhlasily dvě směrnice proti praní peněz a jednají například o černé listině ohledně nespolupracujících zemí či o dalším zlepšování nejrůznější výměny informací. Ministři financí by měli o těchto tématech opět hovořit už v úterý.

„Přišel čas černou listinu publikovat,“ prohlásil při příchodu na pondělní jednání ministrů financí eurozóny evropský komisař pro daně a rozpočet Pierre Moscovici. Podle jeho názoru by také za porušování daňových pravidel měly existovat „věrohodné sankce“.

Na pokračující práci, která by měla únikům peněz do daňových rájů zamezit, upozornil také Dombrovskis. „Jen to dokládá význam nynější práce komise,“ řekl Dombrovskis o rozsáhlé databázi uniklých finančních dokumentů, které podle Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) ukazují, jak vlivní a velmi bohatí lidé tajně investují obrovské sumy v daňových rájích.

V rájích má peníze i britská královna

Výjimkou není podle zjištění ICIJ ani soukromý majetek britské královny Alžběty II. Databáze obsahuje 13,4 milionu dokumentů, z nichž většina pochází od dvou velkých firem pohybujících se ve světě offshoreových financí. České centrum pro investigativní žurnalistiku uvedlo, že asi 12 060 dokumentů se přímo týká České republiky.

Kauza následuje po loňské aféře takzvaných Panamských dokumentů, které odhalují praktiky převádění peněz do daňových rájů. Právě po ní se EU začala opět daňovými úniky výrazně zabývat, v posledních týdnech komise přišla například s návrhem, který by měl řešit zdanění digitálních společností.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír v pondělí novinářům řekl, že každé podobné odhalení je hanbou pro evropskou civilizaci. „Na druhé straně je to realita. Peníze unikají tam, kde se jim to umožní,“ poznamenal. Podle jeho názoru jsou ale kroky, domluvené například i za nedávného slovenského předsednictví EU, cestou dobrým směrem. 

„Za ta léta se udělalo velmi mnoho,“ podotkl slovenský ministr s tím, že země si stále více uvědomují, že změna je nutná. „Dnes se to všechno odehrává před zraky daňových poplatníků v Evropě i jinde ve světě. Jsou to naše peníze,“ uzavřel.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!