Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Původní obyvatelé a neziskovky žalují v Haagu brazilského prezidenta. V Amazonii prý páchá ‚ekocidu‘

Enviromentalistka Raoni Metuktirová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Enviromentalistka Raoni Metuktirová. | foto: Wikipedia

Haag/Praha Domorodí vůdci amazonských kmenů se spojili s mezinárodními neziskovými organizacemi proti brazilskému prezidentovi. Jair Bolsonaro čelí obvinění ze zločinům proti lidskosti, podle obžaloby nese vinu za ničení Amazonského pralesa a vytlačování místních obyvatel. Případ rozhodne Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

Právní zástupci tvrdí, že brazilská hlava státu praktikovanou politikou narušuje práva domorodých občanů a páchá tzv. ekocidu – záměrně poškozuje životní prostředí a místní ekosystémy. Obě tyto kategorie jsou podle žalobců zločinem proti lidskosti.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro
Enviromentalistka Raoni Metuktirová.

Síly spojily právní týmy ekologických organizací z Francie, Spojených států a Brazílie, vypracovaly osmašedesáti stránkovou zprávu, ve které prezidentovy zločiny popisují. Na jejím vzniku se podíleli i vlivní lídři místních uskupení, například vůdkyně kmene Kayopo, devadesátiletá bojovnice za klima Raoni Metuktirová, či Almir Narayamoga Surui, šéf kmene Paiter Surui, píše britský server The Guardian.

Žalobu organizace podaly v pátek, nizozemský soud bude rozhodovat, zda jsou obvinění pro začátek vyšetřování dostatečná. Na rozhodnutí má tribunál neomezené množství času, právníci nicméně požadují, aby jednal co nejrychleji. „Je to otázka okamžité nutnosti,“ uvedl pro britský deník hlavní právní zástupce skupin William Bourdon.

Jair Bolsonaro se stal prezidentem v lednu roku 2019, od té doby tempo odlesňování amazonského deštného pralesa narostlo podle amerického serveru Huff Post téměř o polovinu. Brazilští farmáři zakládají požáry a proměňují tak prales v lukrativní půdu k zemědělské činnosti. V rámci této praxe nuceně vystěhovávají místní, za minulý rok bylo minimálně osmnáct původních obyvatel zavražděno.

Brazilská vláda podle žalobců vynakládá marginální úsilí, aby podobné aktivity zastavovala, dokonce je umožnila uvolněním legislativy. Brazilský prezident tedy za dění má nést spoluodpovědnost.

„Odehrává se zde koordinovaný útok na klima, prales a jeho obyvatele,“ uvádí Marcio Astrini, výkonný ředitel organizace Climate Observatory, která je součástí žalující skupiny. „Bolsonaro není hrozbou jen pro domorodce, ale pro celý svět, jelikož to, co dělá, má dopad na celou planetu,“ říká Sônia Guajajarová, lídryně brazilské asociace původních obyvatel. „Páchá jeden zločin za druhým – proti lidem pralesa a proti prostředí,“ dodává.

O amazonském pralesu se často hovoří jako o „zelených plicích planety“. Prales produkuje přibližně 10 % kyslíku na Zemi, především však pohlcuje skleníkové plyny z atmosféry, čímž reguluje globální oteplování, dále je domovem pro mnoho endemických druhů zvířat a rostlin. Prales se podle vědců při pokračování současné politiky může dostat do bodu, kdy už nebude schopen sebe obnovy a postupně se změní v savanu.

Velvyslankyně v Brazílii: Bolsonaro si drží popularitu, země není na pokraji...

Velvyslankyně: Kritizovat Brazílii je nefér, Bolsonaro si drží popularitu

Příznivci pravicového předáka Bolsonara aktivistům namítají, že se vláda pouze snaží bránit ekonomické zájmy obyvatel, jelikož brazilské hospodářství je na zemědělské činnosti bytostně závislé. Jak případ vyhodnotí soud, zůstává otevřené.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...