Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Původní obyvatelé a neziskovky žalují v Haagu brazilského prezidenta. V Amazonii prý páchá ‚ekocidu‘

Svět

  20:40
Haag/Praha - Domorodí vůdci amazonských kmenů se spojili s mezinárodními neziskovými organizacemi proti brazilskému prezidentovi. Jair Bolsonaro čelí obvinění ze zločinům proti lidskosti, podle obžaloby nese vinu za ničení Amazonského pralesa a vytlačování místních obyvatel. Případ rozhodne Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

Enviromentalistka Raoni Metuktirová. foto: Wikipedia

Koronavirus dorazil i mezi indiány v Amazonii. V pandemii jsou ohroženou skupinou

Právní zástupci tvrdí, že brazilská hlava státu praktikovanou politikou narušuje práva domorodých občanů a páchá tzv. ekocidu – záměrně poškozuje životní prostředí a místní ekosystémy. Obě tyto kategorie jsou podle žalobců zločinem proti lidskosti.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro
Enviromentalistka Raoni Metuktirová.

Síly spojily právní týmy ekologických organizací z Francie, Spojených států a Brazílie, vypracovaly osmašedesáti stránkovou zprávu, ve které prezidentovy zločiny popisují. Na jejím vzniku se podíleli i vlivní lídři místních uskupení, například vůdkyně kmene Kayopo, devadesátiletá bojovnice za klima Raoni Metuktirová, či Almir Narayamoga Surui, šéf kmene Paiter Surui, píše britský server The Guardian.

Žalobu organizace podaly v pátek, nizozemský soud bude rozhodovat, zda jsou obvinění pro začátek vyšetřování dostatečná. Na rozhodnutí má tribunál neomezené množství času, právníci nicméně požadují, aby jednal co nejrychleji. „Je to otázka okamžité nutnosti,“ uvedl pro britský deník hlavní právní zástupce skupin William Bourdon.

Jair Bolsonaro se stal prezidentem v lednu roku 2019, od té doby tempo odlesňování amazonského deštného pralesa narostlo podle amerického serveru Huff Post téměř o polovinu. Brazilští farmáři zakládají požáry a proměňují tak prales v lukrativní půdu k zemědělské činnosti. V rámci této praxe nuceně vystěhovávají místní, za minulý rok bylo minimálně osmnáct původních obyvatel zavražděno.

Brazilská vláda podle žalobců vynakládá marginální úsilí, aby podobné aktivity zastavovala, dokonce je umožnila uvolněním legislativy. Brazilský prezident tedy za dění má nést spoluodpovědnost.

Hořící Amazonie jako globální problém? Odpovědi na nejčastější otázky k ekologické katastrofě

„Odehrává se zde koordinovaný útok na klima, prales a jeho obyvatele,“ uvádí Marcio Astrini, výkonný ředitel organizace Climate Observatory, která je součástí žalující skupiny. „Bolsonaro není hrozbou jen pro domorodce, ale pro celý svět, jelikož to, co dělá, má dopad na celou planetu,“ říká Sônia Guajajarová, lídryně brazilské asociace původních obyvatel. „Páchá jeden zločin za druhým – proti lidem pralesa a proti prostředí,“ dodává.

O amazonském pralesu se často hovoří jako o „zelených plicích planety“. Prales produkuje přibližně 10 % kyslíku na Zemi, především však pohlcuje skleníkové plyny z atmosféry, čímž reguluje globální oteplování, dále je domovem pro mnoho endemických druhů zvířat a rostlin. Prales se podle vědců při pokračování současné politiky může dostat do bodu, kdy už nebude schopen sebe obnovy a postupně se změní v savanu.

Příznivci pravicového předáka Bolsonara aktivistům namítají, že se vláda pouze snaží bránit ekonomické zájmy obyvatel, jelikož brazilské hospodářství je na zemědělské činnosti bytostně závislé. Jak případ vyhodnotí soud, zůstává otevřené.