11. října 2018 15:48, aktualizováno 12. 10 7:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vzduchem létaly střechy domů. Floridou se prohnal ničivý hurikán Michael, zatím má 7 obětí

Obyvatelka Panamy si prohlíží spoušť, kterou na jejím domě napáchal hurikán... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelka Panamy si prohlíží spoušť, kterou na jejím domě napáchal hurikán... | foto: ČTK

PANAMA CITY / PRAHA Záchranáři na Floridě dále pátrají v troskách domů po možných obětech hurikánu Michael, který jako jedna z nejsilnějších bouří americké historie udeřil ve středu na jihovýchod Spojených států, kde připravil o život nejméně sedm lidí. Živel, který ve čtvrtek zeslábl na tropickou bouři a přes Virginii se přesunul nad Atlantik, zaplavoval města, ničil domy, lámal stromy a připravil o elektřinu statisíce lidí.

Přes jihoamerický stát Florida se ve středu prohnal hurikán Michael. Během čtyřiadvaceti hodin před dosažením pevniny dokonce zesílil téměř o pětinu. V momentě, kdy dorazil na pobřeží, dosahovala rychlost větru téměř 250 kilometrů za hodinu.

„Nikdy jsem neprožil tak strašný hurikán, jako byl tento,“ uvedl pro deník Miami Herald Jerry Nelson. Vyrostl ve floridském městě Panama City, kudy se proženou tropické bouře téměř každý rok. „Znělo to jako startování 40 raketových motorů.“

Michael za sebou zanechal spoušť, kterou obyvatelé postižených oblastí nepamatují. „Tolik životů bylo navždy změněno. Tolik rodin přišlo o všechno,“ řekl médiím floridský guvernér Rick Scott, v jehož státě úřady nařídily evakuaci více než 370.000 lidí. Mnozí z nich však neuposlechli a záchranáři na poslední chvíli dostávali desítky lidí z domů v zaplavených oblastech. 

Historická část Panama City vypadala podle reportérů již hodinu po příchodu hurikánu jako válečná zóna. Hluk, poletující odpad, větve na ulicích a v ulicích pytle s pískem. Střechy domů byly utrhané, stožár s logem McDonaldu spadlý doprostřed zatopené ulice. Hurikán sroloval i střechu místního kostela.

Storm Surge retreats from inland areas, foreground, where boats lay sunk and...
Po hurikánu Michael zůstaly v Panamě na Floridě pouze popadané stromy a zničená...

„Viděli jsme, jak pulzovalo sklo v oknech vpřed a vzad. Věděli jsme, že vybouchnou,“ řekl pro média Mike Lindsey, obyvatel města, které hurikán zastihl jako jedno z prvních v USA. „Bylo to dramatické a velmi intenzivní,“ dodal Lindsey.

Vítr poškodil také místní rádiové i televizní stanice. Lokální stanice ABC přišla o střechu a voda zaplavila většinu místností. Hurikán poškodil i generátor a pravděpodobně i anténu. 

„Nikdo nedává informace, není rádio, nebo televize. Kolem nás mají domy na sobě střechy jiných domů, zničené fasády i stěny. Nevíme, kdy se nám vše podaří zprovoznit,“ stěžoval si pro miamský deník manager místní televize Terry Cole.

Ve čtvrtek brzy ráno místního času se již oko bouře nacházelo 144 kilometrů severovýchodně od města Macon v centrální části Georgie a živel provázel vítr o rychlosti 80 kilometrů za hodinu. Bouře se pohybovala směrem na severovýchod rychlostí 33 kilometrů za hodinu. V Georgii meteorologové vydali varování před tornády.

Stromy padaly na domy

Úřady zasažených států informovaly o sedmi obětech, nejvíce na Floridě. Bez proudu zůstávají statisíce lidí, jen v Severní Karolíně jde podle úřadu místního guvernéra o 530 000 domácností.

Mezi obětmi byl mimojiné zemřel muž, když na jeho dům dopadl strom, uvedla mluvčí místního šerifa Anglie Hightowerová. K troskám vyrazili záchranáři, ale silnice byly na mnoha místech neprůjezdné mimo jiné kvůli tomu, že na ně spadly sloupy elektrického vedení, doplnila. Další z obětí přišla o život ve státě Georgia. Tamní média informovala, že po pádu stromu na dům přišla o život jedenáctiletá dívka. Její identitu úřady nezveřejnily. 

Americká pojišťovna KC&C odhadla pojištěné škody způsobené Michaelem na osm miliard dolarů (téměř 180 miliard korun).

Oko hurikánu dorazilo na pevninu USA ve středu krátce před 20:00 SELČ u městečka Mexico Beach, které živel provázený větry s rychlostí bezmála 250 kilometrů za hodinu téměř zničil. Mezi nejhůře postižené lokality patří i nedaleké Panama City či Apalachicola. Bouře se poté přehnala přes Georgii, Jižní a Severní Karolínu a ve Virginii zamířila ve čtvrtečních 23:00 místního času (dnes 5:00 SELČ) nad oceán. Tam by měla při pohybu severovýchodním směrem dále slábnout.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz