Dohoda o prodeji vojenského materiálu dosahuje hodnoty téměř 142 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč). Trump v Rijádu zahájil cestu po třech zemích Perského zálivu. Zahrnuje dodávky moderní vojenské techniky od více než desítky amerických zbrojařských firem. Zakázky se týkají letectva, protivzdušné a protiraketové obrany, mořské a pobřežní bezpečnosti, modernizace pozemních sil a vylepšení komunikačních systémů. Dohoda počítá také s výcvikem saúdskoarabských vojáků.
Američané se zároveň se Saúdskou Arábií domluvili na vývozu plynových turbín a energetických řešení konglomerátu General Electric v celkové hodnotě 14,2 miliardy dolarů a civilních letadel Boeing 737-8 za 4,8 miliardy dolarů. Technologické společnosti jako Google, Oracle, Salesforce a další podle Washingtonu přislíbily investici 80 miliard dolarů.
Šéf Bílého domu v Saúdské Arábii zároveň oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Nové syrské vládě popřál hodně štěstí a vyjádřil naději, že se jí podaří stabilizovat situaci v zemi, která prošla dlouhou občanskou válkou. „Nařídím ukončení sankcí proti Sýrii, abych jí dal šanci stát se velkou,“ uvedl Trump. Damašek to uvítal.
Trump po příletu na rijádské letiště sestoupil ze schodů prezidentského speciálu Air Force One na ceremoniální koberec svěže fialové barvy, kde ho přivítal faktický vládce Saúdské Arábie, korunní princ Muhammad bin Salmán. Nezvyklá barva koberce je inspirována levandulí, která zjara rozkvétá v saúdskoarabské poušti, píše stanice Al-Arabíja.
Saúdská Arábie nahradila obvyklý rudý uvítací koberec fialovým v roce 2021 v rámci snah o zvýraznění národní identity a nového směřování země pod vedením bin Salmána.
Ten se snaží zemi modernizovat, diverzifikovat její ekonomiku, do určité míry liberalizovat a také změnit její obraz ve světě. Tyto snahy jsou zakotveny v programu Vize 2030, který vláda zahájila v roce 2016.
Po příletu se Trump s bin Salmánem odebrali do letištní uvítací haly, kde byla americké delegaci podána arabská káva. „Opravdu si myslím, že se máme moc rádi,“ řekl Trump později podle AP v krátkém vyjádření na začátku bilaterálního jednání s korunním princem.
S bin Salmánem má Trump slavnostní večeři, které by se mohli zúčastnit i někteří lídři států Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Oficiální summit USA s GCC se má uskutečnit ve středu. Podle zpravodaje katarské televize Al-Džazíra by měl ve středu do Rijádu přiletěl i syrský prezident Ahmad Šara.
Trumpovu návštěvu v Rijádu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Podle CNN už prezidentský speciál při příletu doprovázely stíhačky F-15.
Na cestě z letiště do centra Rijádu vlají vlajky Saúdské Arábie a Spojených států a místní deníky podle AP dnes píší jen samá pozitiva o americko-saúdskoarabských vztazích. Ve středisku pro novináře promítají videa o projektech místních vlády, například o futuristickém městě NEOM.
Trumpa doprovází i ministři financí a obchodu Scott Bessent a Howard Lutnick, kteří se v Rijádu zúčastní fóra o investicích, na němž mají být také podnikatelé Elon Musk, Mark Zuckerberg či Sam Altman.
Ze Saúdské Arábie odcestuje Trump ve středu do Kataru a ve čtvrtek do Spojených arabských emirátů. V pondělí se objevily informace, že by se Trump ve čtvrtek mohl zúčastnit případných ukrajinsko-ruských jednání v Istanbulu.
Trumpova první větší zahraniční cesta od nástupu do úřadu letos v lednu má také podle některých analytiků posílit ekonomický vliv v tomto bohatém regionu, kde se v posledních letech snažila více angažovat Čína.