Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump zklamal naděje Rusů. Ti od nadcházejících voleb v USA nic dobrého nečekají

Prezident Donald Trump odvolil na Floridě, která je pro jeho potenciální... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump odvolil na Floridě, která je pro jeho potenciální... | foto: Reuters

Moskva Rusové přestávají věřit, že se vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem, které jsou nyní nejhorší od konce studené války, v dohledné době zlepší. V obrat po volbě amerického prezidenta, jež se uskuteční již v úterý, nevěří politici ani prostí občané. Vyplývá to z čerstvého průzkumu provedeného nezávislou sociologickou agenturou Levada Center.

Podle ruských sociologů se oproti roku 2016 snížil i počet respondentů, kteří se o volby amerického prezidenta zajímají. Pětašedesát procent dotázaných si myslí, že pro Rusko není důležité, kdo volby vyhraje. A zatímco před čtyřmi lety 60 procent Rusů sympatizovalo s Donaldem Trumpem, dnes to je méně než pětina.

„Většině Rusů je jedno, kdo bude americkým prezidentem. Samotné volby je zajímají podstatně míň než ty předchozí. A Donald Trump už není ruským favoritem. Rusové ho přesto považují za mírně vhodnějšího prezidentského kandidáta než Joea Bidena,“ popisuje pohled Rusů na americké volby pro Lidovky.cz sociolog z Levady Center Denis Volkov.

V ruské společnosti zároveň převládá negativní vztah k USA. Na 70 procent respondentů má za to, že Washington je hlavním nepřítelem Ruska.

„Spojené státy jsou Rusy vnímány jako země, která připravila Rusko o vytoužené prvenství na mezinárodní scéně. Navíc chtějí Rusko oslabit, aby jim už nikdy nemohlo konkurovat. Vztah k USA respondenti definují prostřednictvím vytoužené role Ruska ve světě a současně vidiny vlastní nedosažitelné nadřazenosti,“ vysvětluje Volkov.

Skepse zní ale i z prostředí ruského establishmentu. Před čtyřmi lety matador ruské politické scény a šéf krajně populistické Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovjskij ve Státní dumě oslavoval Trumpovo zvolení šampaňským. Šéfredaktorka televizního kanálu RT Margarita Simonjanová vyzvala na sociálních sítích, aby Rusové vyšli do ulic s americkými vlajkami. Letos je nálada pochmurná.

„Ať bude novým americkým prezidentem kdokoliv, Spojené státy budou pokračovat v negativním vztahu vůči Rusku,“ řekl LN poslanec LDPR a první místopředseda výboru pro obranu Státní dumy Alexandr Šerin.

Politik je přesvědčen, že se Rusko stalo součástí americké vnitropolitické agendy. Američtí politici se údajně musí proti Moskvě vymezovat, aby získali na svou stranu voliče, čímž se Šerin odkazuje na kauzu údajného zasahování Ruska do amerických voleb. Sám ji považuje za čirou spekulaci.

„Dokud si Ruská federace znovu nevydobude pozici ekonomicky i geopoliticky silné velmoci, není pro nás důležité, kdo bude prezidentem USA. Spojené státy nechtějí přímo konfrontovat Čínu, s níž dnes zápasí a připravují se na válku s ní. Proto využívají Rusko jako terč,“ tvrdí Šerin.

Konec ruského snu

Před čtyřmi lety se Kreml cítil na mocenském vrcholu. Bez obtíží anektoval ukrajinský Krym, ruská armáda v Sýrii dokázala prolomit na první pohled bezvýchodnou situaci režimu Baššára Asada a tvrdě zastavit rozrůstání Islámského státu. Ostatně i v USA byl zvolen „proruský“ Donald Trump hlavou země. Kreml sázel na to, že po zvolení Trumpa prezidentem si Rusko a USA rozdělí vládu nad světem.

Z toho ale sešlo. Nový šéf Bílého domu nejenže neuznal ruský zábor Krymu, ačkoliv to během předvolební kampaně naznačoval, ale nezačal ani sbližování s Moskvou. Naopak na Rusko postupně uvalil ještě tvrdší sankce než jeho předchůdce Barack Obama.

„Současná americká administrativa čtyřicetšestkrát zavedla nové sankce proti Rusku, proti našim právnickým osobám a hospodářským subjektům. Čtyřicetšestkrát. To se ještě nikdy nestalo,“ lamentoval koncem října na investičním fóru Rusko volá! Vladimir Putin na Trumpovu politiku.

Aktuálně americké sankce hrozí plynovodu Nord Stream 2 pevněji spojující po dnu Baltského moře Rusko s Evropou, který je pro Kreml prioritním projektem.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!