Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Donald Trump obžalován. O jeho odvolání z funkce rozhodne Senát po Vánocích

Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosi po obžalobě prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosi po obžalobě prezidenta. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump byl obžalován Sněmovnou reprezentantů ze zneužití pravomocí a bránění Kongresu ve vyšetřování. Po Andrewovi Johnsonovi a Billu Clintonovi se tak stal třetí hlavou USA, která skončila v procesu impeachmentu před senátním soudem.

Výsledek středečního hlasování o obžalobě prezidenta USA byl předem jasný. Dostatečná většina poslanců Demokratické strany se již v průběhu úterý vyjádřila, že impeachment Donalda Trumpa podpoří. Ze 435 kongresmanů obžalobu prezidenta z obstrukcí podpořilo 229, proti bylo 198. Ze zneužití pravomocí obžalovalo prezidenta 230 poslanců, 197 bylo proti.  Zbylí členové dolní komory se zdrželi.

Celý proces impeachmentu začal kvůli telefonátu Donalda Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Šéf Bílého domu v něm žádal, aby Ukrajinci zahájili vyšetřování společnosti Burisma, té předsedal syn Trumpova protivníka a bývalého viceprezidenta Joea Bidena, která byla podezřelá z korupce. Při vyšetřování v Kongresu zatím zaznělo, že Trump pozdržel vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 400 milionů dolarů, dokud Kyjev nebude spolupracovat. Trump tak zneužil svou pozici k politickému boji.

Prezident navíc také bránil vyšetřování tím, že zakázal všem pracovníkům Bílého domu, aby svědčili před kongresovými výbory, a zároveň odmítl poskytnout jakékoliv dokumenty. Kongresmani se tak rozhodli Trumpa obžalovat i za to.

Koláž Proces odvolání Donalda Trumpa.

Koláž Proces odvolání Donalda Trumpa.

Před Trumpem se do podobné situace dostali jen dva prezidenti. Bill Clinton byl zažalován v roce 1998 kvůli lhaní v kauze svého milostného poměru se stážistkou Bílého domu. Senát ale tehdy žalobu neschválil. V roce 1868 čelil impeachmentu prezident Andrew Johnson, ale i jeho Senát osvobodil, byť odvolání unikl jen o dva hlasy. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 sám rezignoval kvůli politické aféře Watergate ještě před ústavní žalobou.

Co dál?

Proces odvolání prezidenta tímto vstoupil do čtvrté a závěrečné fáze. O osudu Donalda Trumpa budou po Vánocích rozhodovat senátoři, z nichž se stane porota jako při soudním procesu. Předsedat horní komoře v tuto chvíli nebude viceprezident Mike Pence, ale předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

K tomu, aby byl šéf Bílého domu odstraněn z funkce, je potřeba dvou třetin senátorů. A vzhledem k tomu, že většinu mají v horní komoře Trumpovi republikáni, je na výsost jasné, že prezident ve funkci zůstane. Předseda republikánů v senátu Mitch McConnell neočekává, že by se kterýkoliv ze senátorů rozhodl hlasovat proti prezidentovi.

Hraje se tak pouze o to, jak bude senátní proces dlouhý a koho se demokratům podaří dostat ke slyšení. Šéf demokratů v senátu Chuck Schumer již tento týden navrhl, aby vystoupili personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney (ten jako první uvedl, že se prezident Trump dopustil v případu Ukrajiny „quid pro quo“) a bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Zdá se však, že McConnell jako „bič republikánské většiny“ nic takového nepřipustí. Mohlo by to totiž poškodit veřejné mínění o prezidentu Trumpovi, což by v roce voleb nemuselo dopadnout dobře.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...