Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Donald Trump potěšil své stoupence před Bílým domem, projel kolem nich limuzínou

Donald Trump promlouvá v Bílém domě po zveřejnění prvních výsledků... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump promlouvá v Bílém domě po zveřejnění prvních výsledků... | foto: Reuters

Washington Americký prezident Donald Trump v sobotu potěšil své stoupence poblíž Bílého domu pomalým průjezdem limuzíny, kterou odjížděl na golf. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Prezident v pátek naznačil, že se chystá v sobotu shromáždění na svou podporu účastnit.

Týden poté, co přední americká média prohlásila demokrata Joea Bidena vítězem amerických prezidentských voleb, se v centru Washingtonu shromáždily stovky Trumpových skalních přívrženců, aby protestovaly proti výsledkům hlasování.

Demonstranti, stejně jako to opakovaně bez důkazů činil prezident, prohlašovali, že volby jim byly ukradeny. Trump přes projekce amerických médií odmítá uznat předpovídanou porážku a opakovaně napadá hodnověrnost hlasování. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání.

Dav lidí oslavoval pomalý průjezd prezidentské limuzíny ulicemi Washingtonu. Někteří stáli jen několik metrů od Trumpova vozidla, jiní vyjadřovali nadšení během souběžně s kolonou. Zaznívalo skandování: „USA, USA“, „Zastavte krádež“ či „Další čtyři roky!“. Mnozí mávali americkými vlajkami a vyjadřovali svou nespokojenost s výsledkem sčítání hlasů.

Po průjezdu Náměstím svobody, kde manifestace pod názvem Million MAGA March (Milionový pochod MAGA) začala, se kolona odebrala do Trumpova golfového klubu ve Virginii. MAGA je akronymem ústředního motta Trumpova prezidentství: Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost).

Demonstrace byla mohutně propagována na sociálních sítích. Úřady proto v předtuše vysoké účasti vyjadřovali obavu z možného střetu protestujících s Trumpovými odpůrci, kteří se již týdny scházejí poblíž Bílého domu. Policie uzavřela rozsáhlé oblasti hlavního města, vyhlásila rovněž nulovou toleranci k nošení zbraní na demonstraci.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...