Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trump zavedl bez výjimek clo na dovoz oceli a hliníku do USA. EU zareaguje

  6:50aktualizováno  10:32
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení 25procentního cla na dovoz oceli a hliníku do USA, a to bez žádných výjimek. Podepsal také příslušný dekret. Evropská unie neponechá tento krok bez odpovědi, sdělila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. O možné reakci budou jednat ministři obchodu sedmadvacítky ve středu na videokonferenci.
Americký prezident Donald Trump podepsal dekret zavádějící 25procentní cla na...

Americký prezident Donald Trump podepsal dekret zavádějící 25procentní cla na dovoz hliníku. (10. leden 2025) | foto: ČTK

„Dnes zjednodušuji naše cla na ocel a hliník, aby každý pochopil, co to znamená. Je to 25 procent, bez výjimek. Týká se to každé země,“ řekl v úterý Trump v Bílém domě.

Podle serveru BBC News Trump také uvedl, že zvažuje dodatečná cla na automobily, léčiva a počítačové čipy. „Nevadí mi to,“ odpověděl novinářům na otázku ohledně případných odvetných cel dotčených zemí.

Trump podle agentury AP odstranil výjimky ze svých cel na ocel z roku 2018, což znamená, že na veškerý dovoz oceli se bude vztahovat minimálně pětadvacetiprocentní clo. A u svých cel na hliník zvýšil tarif z 10 na 25 procent. Nově podepsané dokumenty o změně Trumpových nařízení z prvního období v Bílém domě vstoupí v platnost 4. března. „Je čas, aby se naše velká průmyslová odvětví vrátila do Ameriky,“ prohlásil.

Tyto kroky jsou součástí prezidentova agresivního tlaku na nové nastavení globálního obchodu, poznamenala AP. Trump tvrdí, že zvýšení cel pro lidi a společnosti nakupující zahraniční produkty nakonec posílí domácí výrobu. Cla by ale zasáhla spojence, protože nejvíce oceli se do USA dováží z Kanady, Brazílie, Mexika a Jižní Koreje, dodala AP.

Upozornila, že Trump také hodlá tento týden obnovit americká cla na veškerý dovoz tak, aby svou výší odpovídaly tarifům jiných zemí. To vše se přidává k desetiprocentním dodatečným clům, které již uvalil na Čínu, k čínským odvetným clům, která začala v pondělí. Trump pohrozil cly také Kanadě a Mexiku, ale jejich zavedení bylo pozastaveno do 1. března.

Cla s sebou nesou inflační rizika v okamžiku, kdy jsou voliči již unaveni vysokými cenami a obávají se, že zvýšení cen zastíní jakýkoli přínos. Trump tvrdí, že cla vyrovnají podmínky v obchodu a učiní americké továrny více konkurenceschopnými, takže se jakékoliv potíže, pociťované spotřebiteli a podniky, nakonec vyplatí.

„USA budu muset nést náklady zahrnující vyšší ceny pro spotřebitele, odvetná cla v zahraničí, ztrátu pracovních míst v USA i konkurenceschopnosti ve firmách zasažených vyššími vstupními náklady,“ sdělil AP ekonom Benn Steil.

AFP uvalení cla na ocel a hliník označila za novou fázi obchodní války, vedené americkým prezidentem proti zbytku světa.

Evropská unie bude reagovat

Evropská unie neponechá Trumpova cla bez reakce. „Neoprávněná cla vůči EU nezůstanou bez odezvy - vyvolají tvrdá a přiměřená protiopatření,“ prohlásila Ursula von der Leyenová. „Cla jsou daně - špatné pro podniky, horší pro spotřebitele,“ dodala.

„Velmi lituji rozhodnutí USA uvalit cla na evropský vývoz oceli a hliníku,“ uvedla s tím, že EU podle ní bude jednat na ochranu hospodářských zájmů. „Budeme chránit naše pracovníky, podniky a spotřebitele,“ uzavřela.

Evropská komise je exekutivním orgánem EU a na starosti má rovněž obchodní politiku unie. Portfolio je v gesci slovenského komisaře Maroše Šefčoviče. Ten v úterním projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku řekl, že mezinárodnímu obchodu se daří v prostředí založeném na předvídatelnosti a spravedlivých pravidlech. Varoval také, že krok amerického prezidenta Donalda Trumpa podpoří inflaci.

3. února 2025

Autoři: ,