Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězeň číslo P01135809. Trump se vydal úřadům, zveřejnil fotku ze zatčení

Svět

  7:05
Americký exprezident Donald Trump se v noci na dnešek vydal úřadům ve státě Georgia, kde čelí obvinění z nelegálních zásahů do posledních prezidentských voleb. Šerifova kancelář v okrese Fulton pořídila fotografii 77letého politika jako každého jiného čerstvě zatčeného. Úřad ho eviduje jako vězně číslo P01135809. Stal se tak prvním exprezidentem USA, který se tomu musel podrobit.

Kolona politika a miliardáře k zadnímu vchodu do vězení přijela ve čtvrtek v 19:34 místního času (1:34 SELČ), a tedy zhruba 30 minut poté, co na letišti v Atlantě přistálo jeho soukromé letadlo, uvedla agentura Reuters. Před věznicí čekaly desítky Trumpových příznivců i odpůrců a ještě početnější skupina novinářů.

Ve vězení Trump odevzdal otisky prstů, byl vyfocen a úředníci zaznamenali i další jeho charakteristiky. Ve vězeňských záznamech je nyní podle serveru listu The New York Times (NYT) mimo jiné uvedeno, že má blonďaté vlasy, je vysoký 190,5 centimetru a váží 97,5 kilogramu.

Vězeňská fotografie exprezidenta ukazuje v modrém obleku a červené kravatě se zamračeným výrazem a pozvednutým obočím. Podle agentury DPA by mohla vejít do dějin.

Po přibližně 20 minutách Trump, který byl propuštěn na kauci 200.000 dolarů (4,4 milionu korun), věznici zase opustil a vydal se zpět na letiště. I když to bylo už počtvrté, kdy se kvůli některému z obvinění vydal úřadům, zkušenost s tím, že by se tak stalo ve vězení - a ještě tak problematickém jako je podle agentury AP to v okrese Fulton - dosud neměl. Ve trojici předchozích případů se podobná procedura vždy odehrála v budově soudu.

8. srpna 2023

Exprezidenta a 18 jeho spojenců prokuratura viní ze zločinného spolčení s cílem zvrátit jeho volební porážku v roce 2020. V Georgii tehdy Trump prohrál se současným prezidentem Joem Bidenem o necelých 12.000 hlasů. Porážku nikdy neuznal a na místní činitele tlačil, aby výsledky zvrátili.

Trump, který čelí obvinění i v trojici dalších případů, mluví o tom, že obvinění je politicky motivované a má mu zabránit v tom, aby se ve volbách příští rok vrátil do Bílého domu. Podobně se vyjádřil i před svým odletem z Atlanty, když dnešek označil za velmi smutný den pro Ameriku a prohlásil, že se ničeho nedopustil.

Navzdory obviněním je zatím Trump v republikánském poli jasným favoritem na to, aby získal nominaci na prezidenta.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...