Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
19. ledna 2015 10:37, aktualizováno  11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doněcké letiště je pod palbou, armáda a separatisté se přou o vítězství

Ozbrojení proruští vzbouřenci poblíž mezinárodního letiště v Doněcku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojení proruští vzbouřenci poblíž mezinárodního letiště v Doněcku. | foto: ČTK

KYJEV Na letišti v Doněcku pokračují boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými vzbouřenci. Podle listu Ukrajinska pravda o tom v pondělí informovalo tiskové středisko protipovstalecké operace na východě země, z jehož zprávy vyplývá, že celý objekt v rukou vládních sil není. Separatisté tvrdí, že v jejich rukou je celé letiště.

Na území doněckého letiště pokračují bojové akce s cílem osvobodit objekty, které drží povstalci. Protivník má podstatné ztráty na živé síle i technice,“ cituje Ukrajinska pravda na svém serveru ranní zprávu tiskového střediska.

Separatisté ale dopoledne tvrdili, že areál mají stále pod kontrolou a že odrazili veškeré pokusy armády o protiúder. „S jistotou mohu říci, že veškeré pokusy ukrajinských jednotek dobýt letiště... ztroskotaly. Ukrajinská armáda utrpěla obrovské ztráty,“ uvedl podle agentury TASS vůdce doněckých rebelů Alexandr Zacharčenko. Přes víkend prý jeho síly odrazily šest útoků ukrajinské pěchoty a obrněných vozidel.

K TÉMATU:

Armádní mluvčí Andrij Lysenko v neděli večer sdělil, že armáda v noci ze soboty na neděli zahájila u doněckého letiště rozsáhlou operaci a má opět pod kontrolou jeho převážnou část. Areál se koncem minulého týdne dostal pod silný tlak separatistů, kteří už v pátek oznámili, že letiště „s konečnou platností“ padlo do jejich rukou. Kyjev to nepotvrdil, i když armádní zprávy připouštěly, že situace je tam „složitá“.

Trosky a krátery po válce. Letiště v Doněcku je zničené:

Podle Zacharčenka se ukrajinská armáda pokusila postoupit i přímo do Doněcka, ale ani to se jí nepodařilo. Armádní kolonu prý zcela zničil výbuch mostu, přes který se chtěla do města dostat.

Armádní tiskové středisko ráno rovněž uvedlo, že vzbouřenci za uplynulých 24 hodin 99krát ostřelovali pozice ukrajinských ozbrojených sil i místa s civilním obyvatelstvem. Použili přitom děla, granátomety, minomety i raketomety. Konkrétní údaje o mrtvých či zraněných zpráva neobsahuje.

Podle sdělení kyjevského ministerstva vnitra se ráno pod palbou ocitlo i město Debalceve. Na jeho centrum dopadlo kolem 20 granátů, které zranily velký počet civilistů. Mezi vážně zraněnými jsou prý děti.

Debalceve

Debalceve

Separatisté ale na druhé straně tvrdí, že příměří porušuje ukrajinská strana. „V poslední době se zvýšila intenzita ostřelování a stoupl počet zraněných. Za uplynulých 24 hodin bylo zaznamenáno 56 případů ostřelování zbraněmi ráže od 82 do 152 milimetrů. V Horlivce byla shozena letecká bomba o hmotnosti zhruba 500 kilogramů,“ cituje TASS Eduarda Basurina z povstaleckého velení. Dodal, že od neděle v Doněcké oblasti zemřelo devět lidí a zranění utrpělo 44, včetně čtyř dětí.

POMOZTE, PROSÍ KRYMŠTÍ TATAŘI OSN

 • Menšina Krymských Tatarů vyzvala na konferenci v Simferopolu generálního tajemníka OSN o pomoc proti represím, jimž je vystavena ze strany ruské okupační správy, uvedla v pondělí stanice BBC. Krymští Tataři jsou vystaveni únosům, fyzickému násilí a teroru, citovala BBC z jejich prohlášení adresovaného Pan Ki-munuovi. Jejich představitelé žádají orgány OSN, aby zabránily jejich "vyhlazení". Násilně jsou prý verbováni do ruské armády.

K TÉMATU: Neposlušné Krymské Tatary zase vyhánějí. Tlak okupantů sílí

 • V poselství, adresovaném rovněž nejvyšším představitelům Ukrajiny a Turecka, krymští Tataři žádají, aby měli možnost podávat žaloby k mezinárodním soudům. Rezoluce obsahuje výzvu ke svolání mezinárodní konference, která by se situací na okupovaném Krymu zabývala.
Krymští Tataři protestují v Turecku proti agresivní politice Putinova režimu...

Krymští Tataři protestují v Turecku proti agresivní politice Putinova režimu...

 • Podle BBC se proti pořádání konference v Simferopolu postavil dav ruských demonstrantů, který se pokusil proniknout do jednacího sálu. Provokace podle očitých svědků neuspěla, přítomní ruští policisté prý dokonce dva výtržníky odvedli.
 • Rusko stížnosti krymských Tatarů odmítá jako neopodstatněné. Informace o jejich národnostním útlaku jsou podle Moskvy mediální výmysl. Tataři, které diktátor Josif Stalin ve 40. letech vyhnal z Krymu jako údajně kolaboranty s nacismem, mají podle Ruska na Krymu zajištěna veškerá práva, jichž se jim naopak nedostávalo během ukrajinské správy nad poloostrovem.
 • Lidovky.cz, ČTK
  Premium

  Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

  Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

  Premium

  Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

  Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

  Premium

  Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

  Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...