3. února 2017 8:43, aktualizováno  10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doněckem otřásl silný výbuch, Rusko obvinilo ukrajinskou stranu

Ukrajinští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci. | foto: Reuters

KYJEV V Doněcku, hlavní baště proruských separatistů na východě Ukrajiny, zahřměl ve čtvrtek večer silný výbuch, který rozbil okna hned v několika čtvrtích. Rusko v pátek obvinilo ukrajinskou armádu z nočního masivního ostřelování povstalecké bašty v Doněcku na východě Ukrajiny.

Podle Moskvy jde o neospravedlnitelnou akci a porušení všech morálních norem. Kyjev obvinění označil za lež a provokaci, jejímž cílem je šířit paniku.

Povstalecká agentura DAN oznámila, že dělostřelecký útok na severní obytné čtvrti Doněcka skončil až nad ránem. Zemřeli dva civilisté a 13 dalších bylo zraněno, mnoho domů ostřelování poničilo, tvrdí separatisté. „Vypadalo to jako dělostřelecká příprava (pozemního útoku),“ řekl novinářům mluvčí donbaských separatistů. Ukrajinská armáda podle něj nasadila raketomety Grad a Uragan (tento sovětský zbraňový systém představuje raketomet se šestnácti raketami ráže 220 milimetrů, z nichž každá dopravuje na cíl ve vzdálenosti až 35 kilometrů bojovou hlavici o váze až 100 kilogramů).

„Tento barbarský útok je neospravedlnitelný,“ prohlásila v Moskvě mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „Svým jednáním Kyjev porušil nejen ženevské dohody o ochraně civilního obyvatelstva v době války, ale i veškeré morální normy,“ konstatovala.

Tiskové středisko ukrajinské protipovstalecké operace obvinění odmítlo. „Informace (Moskvy a separatistů) neodpovídají skutečnosti, jde o předem plánovanou provokaci. Ukrajinské ozbrojené síly obytné čtvrti neostřelují,“ uvedlo tiskové středisko. Šíření podobných pomluv má vyvolat paniku obyvatel Doněcka a šířit mezi nimi nedůvěru vůči ukrajinské armádě, uvádí se v prohlášení.

Desítky až stovky raněných a mrtvých

Síla největšího výbuchu v noci ze čtvrtka na pátek prý připomínala explozi muničního skladu na počátku loňského prosince. Podle ruské agentury Interfax si vyžádal dva mrtvé a 13 zraněných. Další tři desítky lidí musely opustit své poškozené domovy.

V blízkosti Doněcka, u města Avdijivka pokračují prudké boje. Proruští separatisté za posledních 24 hodin ztratili u této obce 26 bojovníků, 60 dalších radikálů bylo zraněno. Na sociální síti Facebook to oznámil policejní šéf Doněcké oblasti Vjačeslav Abroskin. Povstalci zároveň oznámili, že za posledních několik dnů bylo na východě Ukrajiny zabito nebo zraněno kolem 200 ukrajinských vojáků.

Sama ukrajinská armáda přiznala dva zabité vojáky a devět zraněných.

Ukrajinští vojáci nabíjejí municí tank v obci Avdijivka.
Ukrajinští vojáci prohledávají kráter po vybuchlé mině v Avdijivce.

Další dva lidé přišli o život a dva utrpěli zranění pozdě večer při povstaleckém ostřelování Avdijivky, kde podle listu Ukrajinska pravda separatisté zasáhli výdejnu humanitární pomoci: na místě zahynul řidič sanitky a jedna žena, těžce raněný důstojník civilní obrany zápasí o život.

Průmyslová obec Avdijivka, která leží nedaleko severního okraje Doněcka kontrolovaného separatisty, se v posledních dnech stala místem tvrdých bojů. Armáda a povstalci se vzájemně obviňují z nasazení těžkých zbraní a hlásí vysoké ztráty nepřítele. V úterý nad nebezpečným zhoršením situace v Donbasu vyjádřila hluboké znepokojení Rada bezpečnosti OSN.

Povstalecká agentura DAN oznámila, že kromě Avdijivky ostřeluje ukrajinská armáda z těžkých zbraní i sousední město Jasynuvata, kde bylo poničeno pět obytných domů a teplárna. Granáty a miny podle DAN dopadají i na severní obvody Doněcka.

Podle ukrajinské agentury Unian zajali v Avdijivce ukrajinští vojáci ozbrojeného povstalce. Vypověděl prý, že povstalecké jednotky byly nuceny pod tlakem ukrajinské armády ustoupit. V oblasti údajně působí ruští vojáci a instruktoři.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz