Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopadení Hadžiče: neměl peníze, prodával kradeného Modiglianiho

Svět

  17:34
BĚLEHRAD - Průlom v pátrání po Goranu Hadžičovi nastal, když vyšetřovatelé nedávno zjistili, že se pokoušel prodat ukradený drahocenný obraz italského mistra Amedea Modiglianiho.

Goran Hadžič po svém zatčení foto: Reuters

K obrazu se údajně Hadžić dostal za blíže neurčených okolností během válek v bývalé Jugoslávii. Skutečnost, že pro něj hledal kupce, vyšetřovatele utvrdila v přesvědčení, že už nemá peníze, aby dále platil za své skrývání.

Podle srbského prokurátora pro válečné zločiny Vladimira Vukčeviče byl Hadžić zatčen, když se sešel se svou spojkou, která mu přinášela peníze. Vukčević ale neřekl, kdy přesně se Hadžić pokoušel obraz prodat. "Bylo to ve chvíli, kdy už neměl peníze," řekl Vukčević na tiskové konferenci. Podle něj se obraz našel v prosinci 2010 při prohlídce domu Hadžičova kmotra.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle internetových zdrojů ale není jasné, o jaký obraz se jedná, prý je to portrét muže, ani zda vůbec je tato historka pravdivá a zda třeba nešlo o falzifikát.

Registr ztracených uměleckých děl v Londýně, který pátrá po ukradených obrazech, eviduje v současnosti čtyři Modiglianiho obrazy jako kradené, říká ředitel registru Christopher Marinello. Podle něj se Modiglianiho plátna nedávno oficiálně prodala za cenu od čtyř do deseti milionů dolarů. Ale prodejce ukradeného obranu by mohl na černém trhu dostat maximálně deset procent ceny obrazu.

Chtěl prchnout ze Srbska
Vukčević dnes novinářům řekl, že zatčení Hadžiče proběhlo v klidu. Uprchlík byl sice ozbrojen pistolí, ale nepokusil se prý o odpor. Zároveň s Hadžičem prý byla zatčena i jeho spojka, tedy člověk, který mu poskytoval úkryt.

Prokurátor ale odmítl sdělit jeho totožnost. Bez uvedení dalších podrobností také uvedl, že Hadžić měl v úmyslu opustit Srbsko, ale v koordinaci se zpravodajskými službami jiných zemí mu v tom srbské úřady zabránily. Které to byly zpravodajské služby, Vukčević také neřekl.

Podle prokurátora byl Hadžić v kontaktu jen s několika málo lidmi, kteří byli jeho dlouholetými přáteli. Byl prý velmi opatrný a ostražitý. V kontaktu s ním byli hlavně lidé, kteří mu byli zavázaní z 90. let, kdy jim prý umožňoval velké obchody. Mezi těmi, k nimž měl důvěru, byli podle Vukčeviče hlavně někteří lidé ze srbské pravoslavné církve.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...