4. září 2019 17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doplatil na abnormálně nezdravou stravu.Teenager několik let jedl jen chipsy a hranolky, částečně oslepl

Hranolky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranolky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bristol (Velká Británie)  Britský mladík několik let jedl jen hranolky, chipsy a bílý chléb. Občas si k tomu dopřál plátek šunky nebo klobásu, nic jiného. Výsledek? Únava, podvýživa a částečné oslepnutí.

Teenager jedl velmi nezdravě. Jeho stravu tvořily v podstatě jen chipsy a hranolky. Poprvé navštívil praktického lékaře ve čtrnácti letech, protože se cítil unavený a nemocný. Lékař mu diagnostikoval nedostatek vitamínu B12 a nasadil mu výživové doplňky, píše zpravodajský web BBC.

Teenager se ale nepoučil, dál jedl stejně nezdravě. O tři roky později byl kvůli progresivní ztrátě zraku odvezen do nemocnice v Bristolu, informuje časopis Annals of Internal Medicine. „Vysvětlil to (svou zálibu v nezdravé stravě) jako averzi k určitým typům jídla. Proto hranolky byly skutečně jediným druhem jídla, které chtěl a cítil, že dokáže sníst,“ řekla doktorka Denize Atanová a dodala, že mladík navíc často svačil chipsy a bílý chleba. Nikdy nejedl ovoce nebo zeleninu.

V nemocnici doktoři zjistili, že mladík má stále nízký obsah vitamínu B12 (stejně jako na kontrole o tři roky dříve). Scházely mu také další důležité vitamíny a minerály - měď, selen a vitamín D. K tomu ještě ztratil mnoho minerálů z kostí, což je podle lékařky v tak nízkém věku fatální.

Onemocnění zraku

Doktoři navíc došli k závěru, že mladík kvůli své stravě trpí podvýživou. To ale nebylo všechno. „Viděl pouze skvrny,“ řekla doktorka Atanová. „To znamená, že nemůže řídit a bylo by pro něj obtížné číst, sledovat televizi nebo rozeznat tváře. Může ale sám chodit, protože má periferní vidění,“ doplnila.

Mladík podle lékařů trpí onemocněním zraku z důvodu nutriční nedostatečnosti. Nemoc se dá léčit, ale jen pokud je diagnostikována včas. V opačném případě dochází k trvalému poškození zrakového nervu.

lujLuboš Jirsa

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!