18. září 2019 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nesnažíte se dost.‘ Greta cepovala americké senátory, setkala se i s exprezidentem Obamou

Bývalý americký prezident se setkal s Gretou Thunbergovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý americký prezident se setkal s Gretou Thunbergovou. | foto: Twitter.com/@BarackObama

WASHINGTON/PRAHA Švédská studentka a klimatická aktivistka Greta Thunbergová v úterý večer vystoupila v americkém senátu. Šestnáctiletá dívka vyzvala senátory, aby se více snažili bojovat s klimatickými změnami a nezvali na půdu horní sněmovny studenty, jako je ona, ale vědce, kteří mohou reálně pomoci.

„Prosím, nechte si svou chválu. My ji nechceme,“ řekla v úterý mladá aktivistka, která před senátní pracovní skupinou pro klimatickou krizi hovořila za hnutí mladých lidí demonstrujících za boj proti klimatickým změnám. „Nezvěte nás, abyste nám řekli, jak inspirující jsme, aniž byste přitom udělali cokoliv. To k ničemu nevede.“

„Jestli chcete radu, co byste měli dělat, pozvěte si vědce s jejich expertízami. My nechceme být slyšet. Chceme, aby byla vyslyšena věda,“ vysvětlila Thunbergová, které se podařilo svými školními stávkami za klima vytvořit celosvětové hnutí studentů. V poznámce směřující k celému americkému Kongresu uvedla: „Vím, že se snažíte, ale nesnažíte se dost. Pardon.“

Publikum se zasmálo a Greta od svých podporovatelů sklidila velký potlesk. Někteří senátoři byli podle deníku The Guardian zaskočeni upřímností mladé studentky, jedním z nich byl i Ed Markey, který senátní pracovní skupinu vede.

Šestnáctiletá Thunbergová získala mezinárodní pozornost inspirováním hnutí...
Švédská aktivistka Greta Thunbergová.

„Potřebujeme vaše vedení,“ řekl následně Thunbergové. „Mladí lidé jsou politickou armádou, která právě dorazila do USA. Dostali jste tento problém (klimatickou krizi) do záře reflektorů jako nikdy předtím. A vzniká tak nový X faktor.“ A slíbil, že američtí politici „zdvojnásobí své snahy“.

Švédská aktivistka byla v úterý jen jednou z mnoha studentů, kteří během dvoudenní akce hovořili se členy senátní pracovní skupiny. K Thunbergové se v rámci „vícerasové a mezinárodní“ snahy za boj s klimatickými změnami připojili i studenti z USA a Jižní Ameriky.

Setkání s Obamou

Celý tento týden budou ve Washingtonu probíhat různé aktivity, jejichž cílem je šířit povědomí o klimatických změnách. Vše vyvrcholí v pátek globální klimatickou stávkou, k níž by se měli připojit studenti i zaměstnanci washingtonských kanceláří, aby vytvořili tlak na americkou vládu v době, kdy se v New Yorku setkají světoví lídři na zasedání OSN.

Již v pondělí se Švédka setkala s Barackem Obamou. Bývalý americký prezident sdílel na sociálních sítích fotografii ze setkání, označil zde Thunbergovou za „jednu z největších obhájkyň naší planety“ a někoho, kdo „se nebojí tlačit na opravdové akce“.

Aktivistka, která se do USA dostala na jachtě poháněné sluneční energií, ve středu vystoupí na zasedání Sněmovny reprezentantů v americkém Kongresu.

Ještě před rozedněním místního času (dopoledne SELČ) Thunbergová ohlásila, že...

Ještě před rozedněním místního času (dopoledne SELČ) Thunbergová ohlásila, že na horizontu již vidí světla New Yorku.

Přístup USA ke klimatickým změnám je v posledních letech značně komplikovaný. Republikánská strana a prezident Donald Trump zůstávají i nadále skeptičtí k věděckým výzkumům globálního oteplování a blokují řadu zákonů, které by zmírnily závislost USA na uhelných elektrárnách.

Spojené státy se také pod vedením prezidenta Trumpa vyvázaly z Pařížské klimatické dohody a zrušily i restrikce CO2, které zavedla Obamova administrativa. Na druhou stranu řada amerických států navzdory prezidentově politice začala aplikovat mnohem přísnější standardy a v rámci země tak probíhá boj mezi federální vládou a státy.

mhMartin Hampejs
Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!