„Prosím, nechte si svou chválu. My ji nechceme,“ řekla v úterý mladá aktivistka, která před senátní pracovní skupinou pro klimatickou krizi hovořila za hnutí mladých lidí demonstrujících za boj proti klimatickým změnám. „Nezvěte nás, abyste nám řekli, jak inspirující jsme, aniž byste přitom udělali cokoliv. To k ničemu nevede.“
Aktivistka Greta Thunbergová ve Washingtonu převzala cenu Amnesty International |
„Jestli chcete radu, co byste měli dělat, pozvěte si vědce s jejich expertízami. My nechceme být slyšet. Chceme, aby byla vyslyšena věda,“ vysvětlila Thunbergová, které se podařilo svými školními stávkami za klima vytvořit celosvětové hnutí studentů. V poznámce směřující k celému americkému Kongresu uvedla: „Vím, že se snažíte, ale nesnažíte se dost. Pardon.“
Publikum se zasmálo a Greta od svých podporovatelů sklidila velký potlesk. Někteří senátoři byli podle deníku The Guardian zaskočeni upřímností mladé studentky, jedním z nich byl i Ed Markey, který senátní pracovní skupinu vede.
„Potřebujeme vaše vedení,“ řekl následně Thunbergové. „Mladí lidé jsou politickou armádou, která právě dorazila do USA. Dostali jste tento problém (klimatickou krizi) do záře reflektorů jako nikdy předtím. A vzniká tak nový X faktor.“ A slíbil, že američtí politici „zdvojnásobí své snahy“.
Švédská aktivistka byla v úterý jen jednou z mnoha studentů, kteří během dvoudenní akce hovořili se členy senátní pracovní skupiny. K Thunbergové se v rámci „vícerasové a mezinárodní“ snahy za boj s klimatickými změnami připojili i studenti z USA a Jižní Ameriky.
Setkání s Obamou
Celý tento týden budou ve Washingtonu probíhat různé aktivity, jejichž cílem je šířit povědomí o klimatických změnách. Vše vyvrcholí v pátek globální klimatickou stávkou, k níž by se měli připojit studenti i zaměstnanci washingtonských kanceláří, aby vytvořili tlak na americkou vládu v době, kdy se v New Yorku setkají světoví lídři na zasedání OSN.
Již v pondělí se Švédka setkala s Barackem Obamou. Bývalý americký prezident sdílel na sociálních sítích fotografii ze setkání, označil zde Thunbergovou za „jednu z největších obhájkyň naší planety“ a někoho, kdo „se nebojí tlačit na opravdové akce“.
Aktivistka, která se do USA dostala na jachtě poháněné sluneční energií, ve středu vystoupí na zasedání Sněmovny reprezentantů v americkém Kongresu.
Přístup USA ke klimatickým změnám je v posledních letech značně komplikovaný. Republikánská strana a prezident Donald Trump zůstávají i nadále skeptičtí k věděckým výzkumům globálního oteplování a blokují řadu zákonů, které by zmírnily závislost USA na uhelných elektrárnách.
Spojené státy se také pod vedením prezidenta Trumpa vyvázaly z Pařížské klimatické dohody a zrušily i restrikce CO2, které zavedla Obamova administrativa. Na druhou stranu řada amerických států navzdory prezidentově politice začala aplikovat mnohem přísnější standardy a v rámci země tak probíhá boj mezi federální vládou a státy.