Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Americká diplomatka se nechala uplácet od čínských špionů. Včetně dovolené v Thajsku

Svět

  13:14
Zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí se nechala za informace uplácet od čínských agentů. Při výslechu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) navíc o svých kontaktech lhala. Proto stanula před soudem kvůli bránění výkonu spravedlnosti a lživým prohlášením pod přísahou. Za to jí nyní hrozí až 25 let vězení. V rámci čekání na dubnové předběžné soudní líčení má nařízené domácí vězení.
Obálka s penězi (ilustrační foto)

Obálka s penězi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Šedesátiletá Candace Claiborneová kvůli svým přečinům stanula ve středu před federálním soudem ve Washingtonu. Zamlčela totiž časté a kompromitující kontakty s dvěma členy čínské tajné služby. Měla od nich obdržet počítač a chytrý telefon firmy Apple a tisíce dolarů v hotovosti, přestože věděla, že jsou špiony.

Francouzská policie zatkla 35 lidí při protestech kvůli zabití Číňana

Podle britského deníku The Guardian nespecifikovaný příbuzný Claiborneové dostával také různé dárky a výhody. V jedné situaci jej měly čínské tajné služby ochránit od policejního vyšetřování poté, co se „dopustil těžkého zločinu“ na studijní stáži v srpnu 2013.

„Claiborneová používala svou pozici a přístup k citlivým diplomatickým datům k osobnímu profitu,“ uvedla asistentka amerického ministra spravedlnosti pro národní bezpečnost Mary McCordová.

Sama obviněná nakonec přiznala, že podávala čínským představitelům informace, ale podle vlastních slov šlo vždy o neutajované věci. Podle osmapadesátistránkového spisu však Claiborneová Číňanům poskytla například „informace o disidentovi, který byl tajně ubytován na americké ambasádě“. Slepý čínský lidskoprávní aktivista Čchen Kuang-čcheng se na velvyslanectví skrýval v dubnu 2012 poté, co utekl z domácího vězení, a způsobil tím krátkou diplomatickou krizi.

Dovolená i školné pro příbuzného

Špioni, se kterými měla být Američanka v kontaktu, byli podle vyšetřovatelů agenty šanghajské kanceláře ministerstva státní bezpečnosti, čínského civilního zpravodajství. Claiborneová s nimi spolupracovala kvůli tomu, že si stěžovala na nedostatek peněz na financování studijních aktivit nejmenovaného příbuzného. Do svého deníku si měla napsat, že díky tomu bude schopna získat 20 tisíc dolarů (něco přes půl milionu korun) ročně navíc.

Podle vyšetřovatelů obdržela Claiborneová od roku 2011 dary v hodnotě desítek tisíc dolarů, včetně zaplacené dovolené v Thajsku. Kromě toho například čínští zástupci platili školné 47 tisíc dolarů a pobyt příbuzného Američanky v Číně.

Současný problém zaměstnankyně ministerstva zahraničí plyne z toho, že při pohovoru kvůli obnovení bezpečnostní prověrky v roce 2014 svoje kontakty zamlčela. Přišlo se na to v lednu letošního roku, kdy ji navštívil agent FBI čínského původu předstírající, že je jedním z kolegů čínských špionů, se kterými Claiborneová komunikovala.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!