Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dovolí Vatikán kněžím uzavírat sňatek?

Svět

  9:56
VATIKÁN - Vatikán možná přehodnotí svůj postoj k zákazu manželství katolických knězů. Na dnešní den totiž papež Benedikt XVI. svolal představitele římské kurie, tedy své „vlády“, aby diskutovali o celibátu a otázkách s ním spojených.

Papež Benedikt XVI. foto: ČTK

Důvodem schůzky je rozkol, který v římsko-katolické církvi způsobil zambijský arcibiskup Emmanuel Milingo. Tento duchovní byl v říjnu exkomunikován poté, co ve Washingtonu vysvětil čtyři ženaté biskupy. Milingo však své vyhoštění z církve odmítá. A v prosinci hodlá v New Yorku uspořádat konferenci, na kterou svolal více než tisíc ženatých kněží. Kontroverzního arcibiskupa, který proslul také jako exorcista a léčitel, ve Spojených státech podporují někteří duchovní afroamerického původu.

S Vatikánem se přitom nyní 76letý Milingo střetl už v roce 2001, když se oženil s Jihokorejkou Marií Sungovou, členkou sekty reverenda Moona. Sňatek byl uzavřen během masové svatby, kterou světil sám Moon. Vatikán manželství nikdy neuznal. Milingo se o několik týdnů později setkal s tehdejším papežem Janem Pavlem II., vyjádřil nad svým chováním lítost a usmířen se navrátil k římsko-katolické církvi. Opustil také svou novomanželku.

V prvním tisíciletí celibát nebyl
Vatikán trvá na tom, že kněží musejí zachovávat celibát. Zastánci jeho zrušení však upozorňují na skutečnost, že kněžích se římsko-katolické církvi v mnoha částech světa nedostává. Pokud by jim kněžské roucho nebránilo v manželství, mnozí by se možná snáze rozhodovali pro církevní dráhu. Celibát byl v katolické církvi zaveden až Druhým lateránským koncilem z roku 1139. Do té doby se kněží mohli ženit.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi zdůraznil, že dnešní schůzka nebyla svolána s cílem dosáhnout zásadních změn v nařízeních týkajících se celibátu. Toto téma má být diskutováno pouze všeobecně.

Znalci vatikánského prostředí však podle zpravodajského serveru Netzeitung už při volbě Josepha Ratzingera papežem loni v dubnu předpovídali, že by nová hlava katolické církve v tomto směru mohla zahájit opatrné změny. Britský list The Times však včera napsal, že v souvislosti s celibátem nelze od dnešní schůzky očekávat dramatické změny. Už v říjnu loňského roku totiž biskupský synod zamítl možnost, aby byla nařízení o celibátu zmírněna.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat