16. listopadu 2006 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dovolí Vatikán kněžím uzavírat sňatek?

Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: ČTK

VATIKÁN Vatikán možná přehodnotí svůj postoj k zákazu manželství katolických knězů. Na dnešní den totiž papež Benedikt XVI. svolal představitele římské kurie, tedy své „vlády“, aby diskutovali o celibátu a otázkách s ním spojených.

Důvodem schůzky je rozkol, který v římsko-katolické církvi způsobil zambijský arcibiskup Emmanuel Milingo. Tento duchovní byl v říjnu exkomunikován poté, co ve Washingtonu vysvětil čtyři ženaté biskupy. Milingo však své vyhoštění z církve odmítá. A v prosinci hodlá v New Yorku uspořádat konferenci, na kterou svolal více než tisíc ženatých kněží. Kontroverzního arcibiskupa, který proslul také jako exorcista a léčitel, ve Spojených státech podporují někteří duchovní afroamerického původu.

S Vatikánem se přitom nyní 76letý Milingo střetl už v roce 2001, když se oženil s Jihokorejkou Marií Sungovou, členkou sekty reverenda Moona. Sňatek byl uzavřen během masové svatby, kterou světil sám Moon. Vatikán manželství nikdy neuznal. Milingo se o několik týdnů později setkal s tehdejším papežem Janem Pavlem II., vyjádřil nad svým chováním lítost a usmířen se navrátil k římsko-katolické církvi. Opustil také svou novomanželku.

V prvním tisíciletí celibát nebyl
Vatikán trvá na tom, že kněží musejí zachovávat celibát. Zastánci jeho zrušení však upozorňují na skutečnost, že kněžích se římsko-katolické církvi v mnoha částech světa nedostává. Pokud by jim kněžské roucho nebránilo v manželství, mnozí by se možná snáze rozhodovali pro církevní dráhu. Celibát byl v katolické církvi zaveden až Druhým lateránským koncilem z roku 1139. Do té doby se kněží mohli ženit.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi zdůraznil, že dnešní schůzka nebyla svolána s cílem dosáhnout zásadních změn v nařízeních týkajících se celibátu. Toto téma má být diskutováno pouze všeobecně.

Znalci vatikánského prostředí však podle zpravodajského serveru Netzeitung už při volbě Josepha Ratzingera papežem loni v dubnu předpovídali, že by nová hlava katolické církve v tomto směru mohla zahájit opatrné změny. Britský list The Times však včera napsal, že v souvislosti s celibátem nelze od dnešní schůzky očekávat dramatické změny. Už v říjnu loňského roku totiž biskupský synod zamítl možnost, aby byla nařízení o celibátu zmírněna.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...