Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drama v africkém Burundi: po převratu zuří boj o hlavní město

Nepokoje v hlavním městě přerostly v otevřené boje mezi silami věrnými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje v hlavním městě přerostly v otevřené boje mezi silami věrnými... | foto: Reuters

BUJUMBURA Situace v Burundi, kde se ve středu část armády pokusila svrhnout prezidenta Pierra Nkurunzizu, zůstává podle agentury AFP nejasná. V hlavním městě Bujumbuře se ve čtvrtek střetli pučisté s vojáky loajálními hlavě státu. Mluvčí rebelů tvrdí, že jeho muži „kontrolují prakticky celé město“, zatímco podle náčelníka generálního štábu Primea Niyongaba se puč nezdařil a metropoli ovládají síly věrné prezidentovi.

Poslední zprávy hovoří o tom, že povstalci zahájili odpoledne další ofenzivu u sídla státního rozhlasu a televize v Bujumbuře a je prý slyšet střelba z těžkých zbraní.

Vojáci v ulicích hlavního města Bujumbura.
Hořící barikády v hlavním městě.

Sám Nkurunziza, jehož rozhodnutí ucházet se v červnových volbách o třetí mandát v řadě vyvolalo v zemi vlnu nepokojů, se v zemi nenachází a podle agentury Reuters není stále potvrzeno, kde je. Ve středu se nicméně zúčastnil setkání afrických vůdců v Tanzanii a podle zdroje z okolí tanzanského prezidenta je stále v Dáresalámu.

Nkurunziza ve čtvrtek pouze přes svůj účet na Twitteru a na svém webu vyzval obyvatele Burundi ke „klidu“.

U sídla státního rozhlasu a televize se dopoledne ozývala střelba z granátometů a raketometů. Podle AFP šlo o marný pokus pučistů dobýt budovu kontrolovanou proprezidentskými silami. Informace o další těžké střelbě přicházely i odpoledne, pučisté údajně zahájili další ofenzivu. 

Sesazení prezidenta, jehož třetí kandidatura je podle pučistů neústavní,...

Sesazení prezidenta, jehož třetí kandidatura je podle pučistů neústavní, oznámil generálmajor Godefroid Niyombare (na snímku) ve středu.

Sesazení prezidenta, jehož třetí kandidatura je podle pučistů neústavní, oznámil generálmajor Godefroid Niyombare ve středu. Obklopovalo ho při tom několik dalších vysoce postavených vojáků a policistů, včetně někdejšího ministra obrany.

Bouře kvůli porušení ústavy

Nkurunziza stanul v čele desetimilionového Burundi v roce 2005 po skončení 12 let trvající občanské války, která stála život asi 300 000 lidí. Znovu byl zvolen o pět let později. Třetí kandidaturou v řadě hlava státu podle odpůrců poruší ústavu, která dovoluje pouze dva mandáty za sebou. Příznivci Nkurunzizy ale tvrdí, že první pětiletý mandát se nepočítá, neboť prezidenta do úřadu tehdy vybrali zákonodárci, nikoli přímo voliči.

Do Rwandy a Konga už z obav před vypuknutím násilí uteklo v posledních týdnech více než 50 000 lidí. Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky Organizace spojených národů (UNHCR) by se kvůli současné situaci v zemi brzy mohlo mimo domov ocitnout až 300 000 obyvatel Burundi.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...