130 let
Jaroslav Haščák

Jaroslav Haščák | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Původní zpráva

Dravý, ale skrytý hráč slovenské politiky. S aktivitami finanční skupiny Penta se dosud potýkala každá vláda v Bratislavě

Svět
  •   21:31
Praha/Bratislava - „Očistec“, „Bouře“ nebo „Jidáš“. To jsou krycí názvy rozsáhlých policejních akcí na Slovensku, při nichž v minulých týdnech uvázli v sítích vyšetřovatelů významní soudci, vysoce postavení prokurátoři a policejní důstojníci. Stejně tak i vlivné osobnosti slovenského byznysu.

V tomto ohledu je největším „úlovkem“ dosavadní šéf investiční společnosti Penta. Jaroslav Haščák, 51letý rodák ze severovýchodního Slovenska, byl dosud považovaný z pohledu policie za „nedotknutelného“. A to i přesto, že se již v minulosti objevila v souvislosti s jeho podnikatelskou činností řada podezření a spekulací. Nynější rozsáhlé zatýkání dávají slovenští komentátoři do souvislosti s tím, že se prokuratuře a policii „rozvázaly ruce“.

Mafie, nebo stát

Může za to jarní změna vlády. Klíčovou politickou agendou současného premiéra Igora Matoviče byl od samého počátku boj proti korupci a prorůstání organizovaného zločinu s politikou nebo justicí. Před volbami také dával najevo, že se chce vrátit i ke starším případům, jako byla možná korupce v souvislosti s kauzou Gorila z let 2005 a 2006.

Dlouholetého šéfa jejího vyšetřovatelského týmu Lukáše Kyselicu nominoval Matovič na čelné místo kandidátky. Po volbách se o něm dokonce jednu dobu spekulovalo jako o ministrovi vnitra.

Matovič se domnívá, že letos v únoru vyhrál volby právě i díky slibu, že staré vazby zpřetrhá. Když se pak objevily v úterý večer zprávy o zadržení šéfa Penty Haščáka, komentoval to premiér na Facebooku slovy: „Mafie je pouze tak silná, jak je slabý stát. Tečka.“

Ostatní slovenští politici se zatím s nějakými komentáři k Haščákovu zadržení drželi stranou. Jen bývalý dlouholetý premiér Robert Fico připomněl, že je třeba ctít presumpci neviny. Současnou vládu obvinil, že se snaží odlákat pozornost od vlastních selhání během koronavirové pandemie.

Právě Ficův vztah k Haščákovi a skupině Penta je možné označit za mnohoznačný. I on patřil k politikům, o nichž se ve spisu Gorila tvrdí, že se scházeli s Haščákem v bratislavském konspirativním bytě. K tématům, o nichž hovořili, patřilo mimo jiné i financování Ficovy stran Smer.

Když se pak Fico ale stal v roce 2006 poprvé šéfem vlády, vůči Pentě i jiným finančním skupinám se začal ostře vymezovat. Jeho kabinet například zhatil její plány na privatizaci letiště v Bratislavě. Když začala Penta podnikat ve zdravotnictví a získala podíl v pojišťovně Dôvera, snažil se premiér její zisky omezit.

Haščákův kamarád Kočner

Tehdy Fico s oblibou prohlašoval, že „má rád finanční skupiny jako koza nůž“. Přesto ale nakonec několik lidí z prostředí firem okolo Penty stanulo v čele ministerstva zdravotnictví. A její nemocniční impérium na Slovensku vyrostlo také během let, kdy vedl vládu sociální demokrat Fico.

Jak moc silný byl lobbing finanční skupiny, se ukázalo i loni. Tehdy se poslanci z levicově liberální koalice Progresívne Slovensko-Spolu snažili prosadit zákony omezující podnikání ve zdravotnictví. Mělo být zakázáno, aby společnost vlastnící zdravotní pojišťovnu zároveň směla vlastnit síť poskytovatelů zdravotní péče. Proti byla nejenom koalice, ale i hlavní opoziční strana, hnutí OĽaNO dnešního premiéra Matoviče.

Za zmínku stojí i Haščákova vazba na podnikatele Mariana Kočnera. Právě jeho policejní vyšetřovatelé mimo jiné označili za zadavatele vraždy novináře Jána Kuciaka, která před dvěma lety otřásla Slovenskem. Policie dokázala, že oba podnikatelé pravidelně šifrovaně komunikovali přes aplikaci Threema. Haščák dokonce kvůli tomu vypovídal v procesu s Kuciakovými vrahy. Popřel přitom, že by cokoliv věděl o něčí plánované likvidaci.

Autor: Robert Schuster
  • Vybrali jsme pro Vás