Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Drobí se Velká Británie? Katalánsko a brexit podnítily další volání po autonomii

Socha Velkého Konstantina u York Minsteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Velkého Konstantina u York Minsteru. | foto: Wikimedia

PRAHA/YORKSHIRE Mocenská struktura ve Velké Británii se možná bude dál rozpadat. O mnohem větší porcí pravomocí se v poslední době hlásí hrabství Yorkshire, které přišlo s projektem Jeden Yorkshire. Ten by zavedl přímo voleného regionálního starostu, který by disponoval poměrně velkými pravomocemi. Ozývají se ale také hlasy volající po vlastním parlamentu.

Sedmnáct z dvaceti regionálních rad v největším britském hrabství se rozhodlo poprvé spojit své síly a podpořit požadavek za větší osamostatnění, v Británii známý pod jménem Jeden Yorkshire, který vznikl letos v srpnu. Snahy o větší pravomoci pro města v Yorkshiru nejsou ničím novým, tentokrát je ale ve hře vytvoření velkého samosprávného celku s přímo voleným starostou, který by měl poměrně rozsáhlé možnosti, jak ovlivnit dění v regionu. Zároveň by se po starostovi Londýna druhým nejmocnějším starostou v Británii.

yorkshire

  • nachází se v severovýchodní části Británie
  • skládá se ze Severního, Jižního, Východního a Západního Yorkshiru
  • největšími městy jsou Sheffield se sedmi sty tisíci obyvateli a Leeds a Bradford s půl milionem obyvatel
  • osm měst má přes sto tisíc obyvatel
  • obývá ho zhruba 5,3 milionu obyvatel
Vlajka Yorkshiru.

Vlajka Yorkshiru.

Podporovatelé částečné samostatnosti upozorňují na podobné případy, kde byla částečná autonomie již udělena. „Máme přes pět milionů obyvatel, což je podobné jako Skotsko, ekonomiku o velikosti 100 miliard liber a silnou místní identitu,“ řekl pro server Express labouristický poslanec John Grogan, který v britském parlamentu vedl debatu o požadavcích Yorkshiru. Podle Grogana by se Yorkshire měl stát „státem ve státě“.

Yorkshireský region svým ekonomickým výkonem navíc strčí do kapsy hned jedenáct států Evropské unie, jmenovitě Maďarsko, Slovensko, Lucembursko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Kypr a Maltu. Podle poslance Dana Jarvise by částečná autonomie poskytla místní ekonomice další tři milardy.

Mezi třemi místními radami, které návrh na jednotnou samosprávu Yorkshiru nepodpořily, byla třeba ta druhého největšího města hrabství Sheffieldu. Ta si totiž u vlády zajistila vlastní částečnou autonomii a přímo voleného starostu. Tento krok kritizují příznivci návrhu Jeden Yorkshire jako handl s pravomocemi a snahu o rozbití jednoty Yorkshiru.

 V záležitosti měl intervenovat i druhý nejvýše postavený muž anglikánské církve, arcibiskup z Yorku John Sentamu. Tento senegalský rodák měl na naléhání Johna Grogana pomoci prolomit momentální zásek v rozhodovacím procesu poté, co centrální vláda označila koalici místních rad za nejednotnou.

Další krok: Parlament

Poslanec Jarvis by chtěl ve snahách osamostatnit více Yorkshire zajít ještě dál. Podle jeho představ by měl v Yorkshiru vzniknout parlament, který by region postavil na úroveň Skotska, Severního Irska a Walesu, které své vlastní parlamenty již mají.

Hrabství Yorkshire. Bude samostatné?

Hrabství Yorkshire. Bude samostatné?

Předseda Strany Yorkshiru Stewart Arnold si představuje „něco jako shromáždění nebo parlament, který je volen přímo a odráží názorovou diverzitu, která je pro Yorkshire typická“. 

Arnold ještě zesílil své snahy po událostech v Katalánsku, která se snaží od Španělska osamostatnit úplně. „Není nic překvapivého, že my ve Straně Yorkshiru věříme v sebeurčení, ať už jde o Yorkshire nebo Katalánsko.

Přímo volené regionální starosty má i Londýn, Manchester, oblast West Midlands a další. Zápas jednotlivých regionů o větší nezávislost na Westminstru provází Británii již dlouho. Vyvrcholil neúspěšným referendem o Skotskou nezávislost v roce 2014.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!