17. února 2017 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Drogy jsou levnější než sladkosti.‘ Pět ‚nepřesností‘ Trumpova vystoupení

Trump popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump popřel, že by jeho volební poradci byli v kontaktu s Rusy | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Na čtvrteční první samostatné tiskové konferenci se americký prezident Donald Trump posmíval novinářům a likvidoval jejich pokusy usvědčit ho z nepřesností, napsala agentura AP. Přitom chyby skutečně dělal. Nesprávně například interpretoval statistiku o svém volebním vítězství, či prohlásil, že žádný americký prezident toho v tak krátkém povolebním období neudělal tolik, jako nyní on.

„Dostal jsem hlasy 306 volitelů. Odhaduji, že je to největší volební vítězství od Ronalda Reagana.“

Trump odhadoval špatně. Více volitelů získal i Barack Obama v roce 2012. Od Reaganova druhého vítězství v roce 1984 se konalo sedm prezidentských voleb. V pěti z nich získal vítěz více volitelů než Trump. Jediný, kdo získal méně byl dvakrát George Bush mladší. Přítomní reportéři prezidenta upozornili na jeho mýlku. „Nevím. Tuhle informaci mi prostě řekli. Byl to velký rozdíl,“ obhajoval své tvrzení Trump.

Ne úplně pravdivý je i počet volitelů, který dal prezidentovi důvěru. Podle výsledků voleb by mu připadlo skutečně 306 hlasů. Reálná volba volitelů mu však přinesla jen 304 hlasů, dva republikáni dali přednost někomu jinému.

16.února 2017 v 20:28, příspěvek archivován: 17.února 2017 v 11:41

A ještě takový malý úryvek z tiskovky. Kdo tady šíří ty fake news, pane prezidente Trumpe? https://t.co/DvVUNEvguj

„Myslím, že v rychlosti skládání kabinetu jsme dosáhli rekordu, nebo se mu alespoň přiblížili.“

Ve skutečnosti zůstává v Trumpově administrativě nejvíce prázdných míst za celou historii USA. Po měsíci vládnutí všichni jeho předchůdci dopadli lépe, napsal server ABC News. Na druhou stranu, co se týče celkové délky skládání kabinetu, má prezident ještě času dost. Například v první Obamově administrativě byla poslední ministryně ve funkci Senátem schválena až 28. dubna 2009, tedy více než čtvrt roku po inauguraci.

„Drogy se stávají levnějšími než sladkosti.“

Cena většiny čokoládových tyčinek se v USA pohybuje kolem jednoho dolaru (něco málo přes 25 korun). Za takovou či nižší cenu je možné koupit maximálně jednu pilulku některého z léků na předpis, které někdy bývají nelegálně prodávány dál. Vyplývá to ze statistik webové stránky streetRx, která monitoruje pouliční ceny léků podle informací získaných od uživatelů. Drogy jako marihuana, kokain, heroin či metamfetamin ale stojí výrazně více než Trump předpokládá.

„Pracovní místa odtékají z USA.“

Podle zpráv amerického Statistického úřadu práce se počet pracovních míst kontinuálně zvyšoval každý měsíc od října 2010. Porovná-li se jen stav americké zaměstnanosti při nástupu Obamy do funkce před osmi lety s letoškem, v lednu 2009 bylo propuštěno 800 tisíc lidí, zatímco letos v lednu naopak 230 tisíc zaměstnaných přibylo.

Trumpův tým nejbližších nevydržel ani měsíc. Zleva: Donald Trump, jeho šéf...
Prezident Donald Trump.

„Veřejnost vám médiím už nevěří. Máte nižší důvěru veřejnosti než Kongres.“

Podle průzkumu veřejného mínění agentury Gallup v září 2016 řeklo pouze 32 procent Američanů, že médiím velmi nebo alespoň částečně věří. To bylo historicky nejnižší číslo. Z toho 51 procent tvořili příznivci demokratů, 14 procent republikánů a třetina se považuje za nezávislé. Podle výsledků stejné agentury z letošního ledna je důvěra v Kongres ještě nižší. Věří mu pouze 19 procent oslovených Američanů.

Je to další z příkladů Trumpovy války s médii. Jedním z hlavních terčů prezidentovy kritiky byla televize CNN, jejíž zpravodajství Trump už od volební kampaně kritizuje. Na tiskové konferenci řekl, že stanice vyrábí „velmi“ falešné zprávy a zájem o její zpravodajství neustále upadá. Prezident společnosti CNN Worldwide Jeff Zucker ale v pátek novinářům řekl, že stanice si stojí lépe než kdykoli dřív. Loni zaznamenala rekordní zisk a letos bude bilance ještě lepší. Sledovanost se letos oproti loňsku zvýšila o 51 procent, řekl Zucker agentuře Reuters.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz