130 let
Hajdar Alí Mutár v záběru kamer

Hajdar Alí Mutár v záběru kamer | foto: AP Photo/Hadi Mizban, ČTK

Drsná reality show v Iráku: terorista pláče při setkání s obětí útoku

USA
  •   6:00
BAGDÁD - Hajdar Alí Mutár byl před měsícem odsouzen za podíl na spáchání několika teroristických útoků v Bagdádu ve jménu extremistické skupiny Islámský stát. Nyní se 21letý muž - byť neochotně - účastní oblíbené televizní reality show, napsala agentura AP.

V pořadu „V sevření práva“, který má být oslavou místních bezpečnostních složek, se setkávají tváří v tvář teroristé se svými oběťmi. Reality show, kterou vysílá státní televize Al-Irakíja, je jen jedním z řady naučných pořadů, animovaných filmů a muzikálů, jejichž cílem je zvýšit podporu iráckého vojska po jeho ostudné porážce jednotkami hnutí Islámský stát letos v létě.

Minulý týden, za chladného a oblačného dne, dorazil štáb v osmi vojenských dodávkách na místo jednoho z Mutárových útoků v doprovodu silně ozbrojené ochranky. Kolemjedoucí auta se zastavovala, aby se podívala na natáčení, ale vojáci je vždy rychle odehnali.

Účastníci reality show vytýkají teroristovi jeho zločiny

Poté, co ho vytáhli z obrněného vozidla, ocitl se spoutaný Mutár tváří v tvář nervózním příbuzným obětí útoku, který se tu odehrál. „Dejte mi ho! Roztrhám ho na cucky,“ křičel jeden z příbuzných zpoza bariéry.

ČTĚTE TAKÉ:

Kameraman připnul Mutárovi na světle žlutou vězeňskou uniformu mikrofon. „Řekni něco,“ požádal ho. „A co mám říct?“ zeptal se Mutár se známkou paniky v hlase. „Je to zkouška mikrofonu! Prostě počítej: jedna, dva, tři čtyři...“ V okamžiku, kdy kamery spustily, začal se moderátor Ahmad Hasan vyptávat stále spoutaného vězně na podrobnosti útoku. Když ho pak Hasan konfrontoval s mladým mužem na vozíčku, kterého útok připravil o otce, začal Mutár plakat - za stálého dohledu kamer.

„Ukazujeme i důkazy“

Irák je už více než deset let svědkem téměř každodenních útoků páchaných pomocí aut naložených trhavinami, odehrávaly se před i po stažení zahraničních jednotek na konci roku 2011. Ústředním poselstvím pořadu, který se začal natáčet minulý rok, je ale to, že bezpečnostní složky dostihnou všechny zločince a předají je spravedlnosti.

„Chtěli jsme vytvořit program, který podá jasné a nezvratné svědectví, s úplným příběhem, který ukážeme iráckému publiku,“ řekl Hasan. „Pomocí záznamů z bezpečnostních kamer ukazujeme, jak obviněný zaparkoval auto, jak ho odpálil, jak provedl atentát,“ dodal.

V pořadu se často objevují jednotlivé důkazy, které přivedly bezpečnostní složky na stopu zločince - pásy s trhavinami, potřeby na výrobu bomby, otisky prstů a vzorky DNA. „Ukazujeme našemu publiku obrazový materiál spolu s konkrétními důkazy, abychom je nenechali na pochybách, že ta osoba je kriminálník a za své zločiny zaplatí,“ řekl Hasan.

Všichni údajní teroristé se v rozhovoru s moderátorem ke svým činům přiznávají. Jednotlivé díly pořadu se podle Hasana ale natáčejí jen v případě, že se obvinění už přiznali před soudem. Není podle něj tedy možné, že by v pořadu vystupovali i nevinní lidé. „K filmování teroristů máme povolení od soudu,“ zdůrazňuje Hasan.

Lidskoprávní organizace si dlouhodobě stěžují na vysílání pořadu, v němž vystupují vězni, které předtím často drželi na samotkách v tajných zařízeních. „Práva zadržených, především těch obviněných z terorismu (ale nejen jich), jsou běžně porušována, takže je doslova nemožné tvrdit, že mluví ze svobodné vůle,“ uvedla zástupkyně organizace Amnesty International Donatella Roveraová v e-mailu. „V minulých měsících, které jsem strávila v Iráku, si úplně každá rodina, jejíž příbuzný byl ve vězení, stěžovala, že k němu nemá přístup ani ona ani jeho právníci,“ dodala Roveraová.

V září vydala Amnesty International zprávu, podle níž bylo v Iráku „mnoho obviněných z terorismu odsouzeno k dlouhým trestům vězení nebo i k smrti na základě ‚přiznání‘ vynucených mučením“.

Takové informace se do irácké televize dostanou jen zřídka, pokud vůbec. Její pořady jsou oslavou bezpečnostních složek. Během reklamních přestávek zpívají oblíbení zpěváci obklopení vojáky vlastenecké písně. V dalším úspěšném pořadu s názvem „Rychlá odpověď“ jezdí moderátor po frontě a dělá rozhovory s vojáky, aby tak boji s extremisty dodal konkrétní tváře.

Odstrašuje další atentátníky?

Iráckým silám se za podpory šíitských a kurdských milic a spojeneckých náletů vedených USA už podařilo dobýt část území ztraceného letos v létě poté, co velitelé zmizeli a mnoho řadových vojáku odložilo uniformu a prchlo. Skoro třetina země - včetně druhého největšího města Mosulu - ale zůstává pod kontrolou radikálů. Téměř každý den se sebou přináší bombové útoky v metropoli Bagdádu a jejím okolí.

Podle zástupců policie, kteří hlídají bariéry u místa natáčení epizody „V sevření práva“, pořad vysílá jasnou zprávu, která odstrašuje případné útočníky od dalších atentátů.

„Mnozí z těchto teroristů pociťují výčitky svědomí, když vidí své oběti,“ řekl jeden z vysoce postavených důstojníků policie, který se přišel na natáčení také podívat. „Když to lidé vidí, dvakrát si rozmyslí, než poruší právo“, dodal.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás