Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drůbež napadá salmonela

Svět

  8:30
Slepice ve více než polovině českých drůbežáren jsou nakaženy salmonelou. Uvádí to zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), který dohlíží na kvalitu jídla v rámci Evropské unie.

Vejce foto: Reprofoto

Salmonela se podle EFSA vyskytuje ve více než 62 procentech farem na výrobu vajec v Česku. Výskyt salmonely v chovu však neznamená, že musí být nutně nakažena i vejce.

Zpráva není pro české experty novinkou. „Nejsou to neznámá fakta, členské země se s problémem potýkají stejně jako my,“ uvedl mluvčí státní veterinární správy Josef Duben. Zpráva evropského úřadu, o které poprvé informovala ve středu BBC, ale upozorňuje, že Česká republika patří mezi země s největším výskytem salmonely u nosnic v Evropě.

V Británii byla bakterie zaznamenána pouze v 8 procentech drůbežáren. Ve Švédsku dokonce inspektoři nenašli ani jednu postiženou farmu.

Zpráva naopak varuje před špatnou situací v Polsku a Španělsku. Salmonelózou, nemocí způsobenou bakterií salmonelou, tam trpěly nosnice ve více než polovině drůbežáren.

Situace v Česku se podle odborníků zhoršuje. Na prevenci proti salmonelóze není podle nich dostatek peněz. Loni onemocnělo téměř 33 tisíc lidí, což je o 2000 více než v roce 2004. „Šetřením se zjistilo, že zhruba sedmdesát procent z nemocných se nakazí právě konzumací nakažených a špatně tepelně upravených vajec,“ řekla LN mikrobioložka Renata Karpíšková ze Státního zdravotního ústavu v Brně.

Zpráva podle odborníků sice upozorňuje na špatný stav, může však být mírně nepřesná. „Nesvědčí o hloubce promořenosti celého chovu. Nebere v potaz, jestli jsou nosnice nakažené všechny, nebo jen jedna a kolik bakterií vylučují trusem,“ vysvětlila Karpíšková. Státní veterinární správa chce problém řešit pomocí dotací z EU, za které chce provést vakcinaci nemocných nosnic.

Více se dočtete v dnešních tištěných Lidových novinách!!!
Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat