14. června 2018 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Druhý den bojů o Hudajdá: 39 mrtvých, civilisté prchají na venkov

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bojovníci loajální Jemenské vládě blízko Hudajdá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci loajální Jemenské vládě blízko Hudajdá. | foto: Reuters

HUDAJDÁ (JEMEN) Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií, která ve válce v Jemenu stojí na straně Západem uznávané exilové vlády, ve čtvrtek již druhým dnem bombardovala pozice šíitských povstalců s cílem dobýt klíčové přístavní město Hudajdá.

Podle agentury AFP mezitím při bojích nedaleko bran města přišlo o život 30 povstalců a devět příslušníků provládních sil. Civilisté prchají k příbuzným na venkov. Mnoho dalších, kteří mimo město rodinu nemají, nemá kam utéci.

Jde zatím o největší bitvu od zapojení mezinárodní koalice do války, která v Jemenu vyvolala jednu z největších humanitárních katastrof na světě, píše agentura Reuters.

O život přišlo během čtvrtka 39 lidí

Při bojích asi dva kilometry od jižní brány Hudajdá přišlo ve čtvrtek o život 30 šíitských povstalců a devět příslušníků provládních sil, uvedla agentura AFP s odkazem na sdělení místních zdravotníků.

Dva obyvatelé Hudajdá v telefonickém rozhovoru s Reuters uvedli, že koalice s pomocí amerických bitevních vrtulníků Apache bombarduje pobřeží u letiště u Hudajdá.

OSN se mezitím snaží zabránit uzavření přístavu, přes který do země proudí humanitární pomoc pro 8,4 milionu Jemenců na prahu hladomoru.

Koaliční nálety rovněž zasáhly hlavní silnici mezi Hudajdá a povstalci ovládaným hlavním městem Saná.

Operace „Zlaté vítězství“

Mluvčí koaličních sil Turkí Malkí uvedl, že cílem operace „Zlaté vítězství“ je získat kontrolu nad přístavem a letištěm, ale vojáci nebudou vstupovat do obydlené části města.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si podle agentury AP za uplynulé tři roky už vyžádala více než 10 tisíc lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

„Lidé mají strach. Bitevní lodě jsou strašidelné a nad hlavami nám pořád létají vojenské letouny,“ uvedla v telefonickém rozhovoru dvaadvacetiletá studentka Amína, která žije u přístavu. „ Lidé prchají z města na venkov. Pro ty, kteří tam nemají příbuzné ani peníze, ale není úniku,“ dodala.

Rada bezpečnosti OSN bude jednat za zavřenými dveřmi

Získání jediného povstalci kontrolovaného přístavu by mohlo změnit poměr sil v jemenské válce ve prospěch vlády. Západní země dosud tiše arabskou koalici podporovaly, ale hrozba zhoršující se humanitární katastrofy by tomu mohla učinit přítrž.

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek na žádost Británie bude o ofenzivě jednat za zavřenými dveřmi. Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths uvedl, že OSN jedná se všemi aktéry v konfliktu s cílem boje ukončit.

ČTK
  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.