Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Druhý Winton.‘ Brit pomáhá do Evropy křesťanům prchajícím před Islámským státem

Svět

  7:00
Když George Weidenfeld na začátku druhé světové války bez jediné libry dorazil do Velké Británie, ujali se ho tamější křesťané. Teď se 95letý muž rozhodl, že jim morální dluh splatí a začal finančně podporovat věřící z Iráku a Sýrie. První desítky „Weidenfeldových“ křesťanů z Blízkého východu si už v Evropě našly nový domov. A další stovky jejich krajanů je mají brzy následovat.

George Weidenfeld. Zakladatel fondu, který má utlačovaným křesťanům ze Sýrie a Iráku pomoci začít nový život v Evropě. foto: The Independent, Tom Brooks-PollockReprofoto

Weidenfeldovi nebylo ještě ani dvacet let, když musel kvůli svému židovskému původu opustit nacisty okupované Rakousko. Když v roce 1938 vystoupil v Británii z vlaku, neměl nic, uvádí deník Independent. V prvních těžkých válečných letech proto ochotně přijímal pomoc od příslušníků tamějších církví.

Radikálové z Islámského státu poprvé sťali ženy, obviněné z čarodějnictví

Obtížné roky ale Weidenfeld přečkal. Po válce založil prosperující vydavatelství a v roce 1976 mu královna udělila dokonce šlechtický titul. Na své křesťanské podporovatele ale rodák z Vídně nikdy nezapomněl.

„Mám dluh, který musím splatit. My, židé, bychom měli být křesťanům vděční. Měli bychom jim pomáhat, pokud to potřebují“ citoval Lorda Weidenfelda britský deník The Times.

Cesta do Evropy i peníze na živobytí

A 95letý šlechtic nezůstal pouze u slov. Před nedávnem totiž založil nadaci, jež utlačovaným křesťanům, kteří žijí na územích ovládaných radikály z Islámského státu, pomůže začít nový život v Evropě. Prostředky z fondu uprchlíkům postačí nejen cestu na starý kontinent, ale i na živobytí minimálně na jeden rok.

Rok pod černou vlajkou: Islámský stát upevňuje pozice a míří k Turecku

„Jsem si vědom toho, že nemohu zachránit svět,“ uznal skromný Weidenfeld, který chce pomoci přinejmenším dvěma tisícům uprchlíků. Asi 150 z nich už do Evropy dorazilo. Na začátku července přiletěli Weidenfeldovým soukormým letadlem do Polska. A jejich krajané je mají brzy následovat.

Zdaleka ne všichni však aktivity britského lorda vnímají pozitivně. Mnozí kritikové mu vyčítají, že ze svého projektu předem vyloučil muslimy. Některým zemím, včetně Spojených států, zase vadí, že cesty věřících do Evropy mají podporu syrského diktátora Bašára Asada.

Weidenfeld ale svůj záměr hájí. „Můj projekt umožní pomoc křesťanům. Muslimům mohou pomáhat jiní,“ řekl. „Věřím, že bych mohl napodobit práci nedávno zesnulého Nicolase Wintona,“ dodal.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...