Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petrov neexistuje. Bellingcat odhalil identitu druhého podezřelého z útoku na Skripala

Svět

  21:23aktualizováno  21:31
LONDÝN/PRAHA - Po odhalení identity prvního podezřelého v kauze otravy ruského agenta Sergeje Skripala zveřejnila skupina investigativních novinářů Bellingcat v pondělí večer skutečnou totožnost druhého muže, který pod smyšleným jménem Alexandr Petrov cestoval do anglického Salisbury. Má jít o Alexandra Jevgenějeviče Miškina, který pracuje jako vojenský doktor ve službách ruské rozvědky GRU.

Alexander Miškin - druhý podezřelý z otravy agenta Sergeje Skripala. foto: Bellingcat

Bellingcat identitu muže odhalil nejen na základě několika veřejných zdrojů a svědectví blízkých osob, ale také díky oskenované kopii jeho pasu. Jeho dřívější snímky zveřejnil. Bellingcat v pondělí rovněž uvedl, že má k dispozici naskenovanou kopii Miškinova pasu. Podrobné informace se Bellingcat chystá zveřejnit v úterý ve 14:00 SELČ.

Pas Alexandera Miškina.

Pas Alexandera Miškina.

Muž byl dosud známý jako Alexandr Petrov. Britské úřady už dříve uvedly, že příslušníci GRU pravděpodobně do Británie cestovali pod falešnými jmény.

Miškin se podle Bellingcatu narodil v roce 1979 v Archangelské oblasti. Na elitní vojenské lékařské škole vystudoval na vojenského lékaře pro ruské námořnictvo. Ještě během studií jej naverbovala GRU; v roce 2010 se přestěhoval do Moskvy, kde dostal krycí jméno, falešný občanský průkaz a falešný pas na jméno Alexandr Petrov.

V období 2011 až 2018 pod tímto jménem podle webu Bellingcat hodně cestoval, a to především na Ukrajinu a do moldavského separatistického regionu Podněstří. Na Ukrajině byl i v roce 2013 během protestů, které vedly k pádu proruské vlády v Kyjevě.

Miškinova hodnost je podle Bellingcatu neznámá, podle odsloužených let by ale mohl být v době pokusu o otravu Skripala podplukovníkem nebo plukovníkem.

Bellingcat a britský deník The Daily Telegraph již dříve zveřejnily údajnou pravou totožnost prvního z mužů, kterým je podle nich 39letý plukovník GRU ověnčený řadou medailí Anatolij Čepiga. Veřejnosti byl předtím známý jako Ruslan Boširov. Čepiga podle listu bojoval v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání.

Koláž fotografie Anatolije Čepigy z vojenské akademie a Ruslana Boširova z...
Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala...

Na oba údajné pachatele březnového útoku nervově paralytickou látkou typu novičok v Salisbury byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také muže podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. Rusko jakýkoli podíl na událostech odmítá.

Oba muži v zářijovém rozhovoru s ruskou televizní stanicí RT připustili, že Salisbury v březnu navštívili jako turisté, odpovědnost za útok ale odmítli.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat