Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dubová diplomacie. Macron pošle Trumpovi letecky nový strom jako symbol dobrých vztahů, starý odumřel

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Dub, který společně zasadili Donald Trump a Emmanuel Macron na trávníku Bílého domu, odumřel. Nepřežil pobyt v karanténě. Prezident Macron tak v naději na obnovení dobrých vztahů se svým americkým protějškem zašle nový.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron společně zasadili strom na půdě Bílého domu. foto: AP Photo/Andrew Harnik

„Nehledejte symboly tam, kde nejsou,“ uvedl francouzský prezident na otázku švýcarské veřejnoprávní stanice RTS, jak vnímá fakt, že strom zasazený u Bílého domu odumřel. „Symbolem bylo společné zasazení stromu,“ dodal.

Stromek před sídlem amerického prezidenta společně zasadily hlavy obou zemí loni na konci dubna. V půdě ale zůstal pouze několik dní - 28. dubna ho pracovníci Bílého domu odnesli a umístili do fytosanitární karantény, jíž musejí projít všechna dovážená semena i sazenice stromů, aby se zabránilo šíření chorob. Francouzský velvyslanec v USA tehdy řekl, že stromek bude později znovu zasazen. O víkendu však zdroj z americké diplomacie potvrdil, že dub karanténu nepřežil.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...

„Pošleme mu jiný,“ řekl Macron švýcarskému médiu. Americko-francouzské přátelství i američtí vojáci si nový strom podle něj zaslouží. Dub totiž pocházel z lesa Belleau, kde za první světové války padlo na 2 tisíce amerických vojáků a symbolizoval letité dobré vztahy obou zemí.

O odumření doubku mimoděk informoval již minulý týden francouzský deník Le Monde a označil jeho osud za ideální metaforu současných americko-francouzských vztahů. Ty totiž v posledním půlroce prošly značným ochlazením.

Když se naposledy prezidenti bavili minulý týden ve francouzském Caen, šlo pouze o půlhodinové setkání a krátký pracovní oběd s delegacemi. Na jednání prý oběma mužům daný čas naprosto stačil. Ostatně šlo o první soukromou schůzku prezidentů od listopadových vzteklých tweetů amerického lídra na adresu šéfa Elysejského paláce. Ty spustila Macronova kritika nacionalismu a Trumpovy politiky, stavějící USA na první místo. Prezidenti se zároveň rozcházejí v několika zásadních tématech, jako jsou klimatické změny či nutnost mezinárodní jaderné dohody s Íránem.

Omezili kontakt

Karikatura zbitého Macrona

Ukázku napjatých vztahů mezi oběma prezidenty přitom předvedl koncem května i Trumpův syn, když na Twitteru retweetnul karikaturu, na níž byl vyobrazen jeho otec stojící nad zbitým Macronem.

„Zůstalo mezi nimi mnoho nevyřčeného. Sice se setkali na summitu G20 v Argentině na konci loňského roku a chovali se k sobě s respektem, ale je vidět, že mezi nimi rozhodně není shoda,“ uvedl pro Le Monde zdroj z Elysejského paláce. Prezidenti údajně omezili i telefonické hovory.

Setkání v Caen rozhodně nepůsobilo vřele. Neusmívali se ani prezidenti, ani první dámy. Na snímcích z pracovního oběda po schůzce ve dvou se šéf Bílého domu mračil, stejně tak po celou dobu jednání s Macronem. Přesto se ale oběma lídrům podařilo dospět ke shodě v otázce íránské jaderné dohody.

Podle Macrona je potřeba zahájit nová mezinárodní jednání, jejichž cílem bude zamezit Íránu v získání nukleárních zbraní. Trump loni odstoupil od původní dohody a od té doby Írán vyzýval k jednání o nové smlouvě. A podle odborníků se tak Macron opět snaží Trumpa přesvědčit ke spolupráci s Evropou.

Podle deníku The Guardian se tak po chladném jednání v Caen francouzský prezident snaží naznačit, že přátelská atmosféra, která mezi šéfem Elysejského paláce a Donaldem Trumpem panovala před rokem, se může vrátit.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat