13. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dubová diplomacie. Macron pošle Trumpovi letecky nový strom jako symbol dobrých vztahů, starý odumřel

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron... | foto: AP Photo/Andrew Harnik

PAŘÍŽ/PRAHA Dub, který společně zasadili Donald Trump a Emmanuel Macron na trávníku Bílého domu, odumřel. Nepřežil pobyt v karanténě. Prezident Macron tak v naději na obnovení dobrých vztahů se svým americkým protějškem zašle nový.

„Nehledejte symboly tam, kde nejsou,“ uvedl francouzský prezident na otázku švýcarské veřejnoprávní stanice RTS, jak vnímá fakt, že strom zasazený u Bílého domu odumřel. „Symbolem bylo společné zasazení stromu,“ dodal.

Stromek před sídlem amerického prezidenta společně zasadily hlavy obou zemí loni na konci dubna. V půdě ale zůstal pouze několik dní - 28. dubna ho pracovníci Bílého domu odnesli a umístili do fytosanitární karantény, jíž musejí projít všechna dovážená semena i sazenice stromů, aby se zabránilo šíření chorob. Francouzský velvyslanec v USA tehdy řekl, že stromek bude později znovu zasazen. O víkendu však zdroj z americké diplomacie potvrdil, že dub karanténu nepřežil.

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron...

„Pošleme mu jiný,“ řekl Macron švýcarskému médiu. Americko-francouzské přátelství i američtí vojáci si nový strom podle něj zaslouží. Dub totiž pocházel z lesa Belleau, kde za první světové války padlo na 2 tisíce amerických vojáků a symbolizoval letité dobré vztahy obou zemí.

O odumření doubku mimoděk informoval již minulý týden francouzský deník Le Monde a označil jeho osud za ideální metaforu současných americko-francouzských vztahů. Ty totiž v posledním půlroce prošly značným ochlazením.

Když se naposledy prezidenti bavili minulý týden ve francouzském Caen, šlo pouze o půlhodinové setkání a krátký pracovní oběd s delegacemi. Na jednání prý oběma mužům daný čas naprosto stačil. Ostatně šlo o první soukromou schůzku prezidentů od listopadových vzteklých tweetů amerického lídra na adresu šéfa Elysejského paláce. Ty spustila Macronova kritika nacionalismu a Trumpovy politiky, stavějící USA na první místo. Prezidenti se zároveň rozcházejí v několika zásadních tématech, jako jsou klimatické změny či nutnost mezinárodní jaderné dohody s Íránem.

Omezili kontakt

Karikatura zbitého Macrona

Ukázku napjatých vztahů mezi oběma prezidenty přitom předvedl koncem května i Trumpův syn, když na Twitteru retweetnul karikaturu, na níž byl vyobrazen jeho otec stojící nad zbitým Macronem.

„Zůstalo mezi nimi mnoho nevyřčeného. Sice se setkali na summitu G20 v Argentině na konci loňského roku a chovali se k sobě s respektem, ale je vidět, že mezi nimi rozhodně není shoda,“ uvedl pro Le Monde zdroj z Elysejského paláce. Prezidenti údajně omezili i telefonické hovory.

Setkání v Caen rozhodně nepůsobilo vřele. Neusmívali se ani prezidenti, ani první dámy. Na snímcích z pracovního oběda po schůzce ve dvou se šéf Bílého domu mračil, stejně tak po celou dobu jednání s Macronem. Přesto se ale oběma lídrům podařilo dospět ke shodě v otázce íránské jaderné dohody.

Podle Macrona je potřeba zahájit nová mezinárodní jednání, jejichž cílem bude zamezit Íránu v získání nukleárních zbraní. Trump loni odstoupil od původní dohody a od té doby Írán vyzýval k jednání o nové smlouvě. A podle odborníků se tak Macron opět snaží Trumpa přesvědčit ke spolupráci s Evropou.

Podle deníku The Guardian se tak po chladném jednání v Caen francouzský prezident snaží naznačit, že přátelská atmosféra, která mezi šéfem Elysejského paláce a Donaldem Trumpem panovala před rokem, se může vrátit.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.