Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Duda, nebo Trzaskowski? Poláci volí v napínavém souboji prezidenta, výsledek může ‚zamávat‘ politikou

Rafał Trzaskowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rafał Trzaskowski. | foto: REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Varšava/ Praha Bitva mezi venkovskými konzervativci a městskými liberály – tak vypadá nedělní volba polského prezidenta. Oběma hlavním soupeřům je shodně 48 let a kolem tohoto čísla se pohybují i jejich šance.

Varšavský primátor Rafał Trzaskowski z opoziční Občanské platformy (PO) má podle nejnovějšího průzkumu agentury IBRIS preference 47,4 procenta, současný prezident a spojenec vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda 45,7 procenta, přitom sedm procent lidí je nerozhodnutých. Tyto parametry slibují na neděli jeden z nejnapjatějších politických soubojů v polských dějinách.

Zjednodušeně lze charakterizovat Trzaskowského jako volbu pro liberálního městského voliče, zatímco Dudu coby kandidáta konzervativního venkova.

Duda, rodák z Krakova, vystudoval práva a založil advokátní praxi. Velmi brzy ale vstoupil do politiky, nejprve jako liberál, od roku 2005 spolupracoval s PiS. Před pěti lety na sobě jako neznámý europoslanec pocítil sílu lidí nespokojených s vládnoucími liberály, kteří mu dali hlas proti tehdejší hlavě státu Bronisławu Komorowskému. Po nástupu do funkce se formálně vzdal členství v PiS, jde ale vládě takřka ve všem na ruku.

Andrzej Duda po oznámení výsledků prvního kola prezidentských voleb v Polsku.
Prezident Andrzej Duda s manželkou slaví vítězství v prvním kole prezidentských...

Syn známého klavíristy a hudebního skladatele Trzaskowski je produktem evropských univerzit a think tanků. Byl rovněž členem Evropského parlamentu, zastával i posty ministra pro digitalizaci a náměstka ministra zahraničí.

V říjnu 2018 porazil 56 procenty hlasů kandidáta PiS Patryka Jakiho a stal se starostou polské metropole. V prezidentských volbách původně kandidovat neměl, Občanská platforma ho ale po jarním odložení voleb kvůli koronaviru vyměnila za výrazně ztrácející místopředsedkyni Sejmu Małgorzatu Kidawovou-Błońskou.

Jde o budoucnost politiky

Duda v kampani vsadil na tradiční konzervativní cítění polské společnosti. Na paškál si vzal „ideologii LGBT“, tedy prosazování práv sexuálních menšin, které označil za „nebezpečnější než komunismus“, a navrhl ústavní dodatek proti adopcím dětí homosexuálními páry. Ohradil se i proti povinnému očkování. „Očkování proti koronaviru by rozhodně nemělo být povinné,“ prohlásil na jednom z mítinků s tím, že si nikdy nenechal píchnout ani vakcínu proti chřipce.

A přestože později dodal, že očkování u některých nemocí zachraňuje životy, podobně příkré výroky měly ohlas i v zahraničí a poskytly munici jeho rivalovi. „Sním o zemi, ve které všichni politici vědí, že Země je kulatá a děti je třeba očkovat. Takovou zemi vybudujeme,“ zareagoval Trzaskowski.

Na obou stranách panuje značná nervozita, protože prohra může mít vážné politické důsledky. U PiS by rozbila celou dosavadní mašinerii vládnutí, u PO by pak mohla vést k postupnému rozpadu stále poměrně silného opozičního bloku například na český či slovenský model několika rozdrobených partají.

Hlasování končí v neděli v devět hodin večer a hned potom by měly být k dispozici první odhady, jak celá napínavá volební show může dopadnout.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...