Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Duda, nebo Trzaskowski? Poláci volí v napínavém souboji prezidenta, výsledek může ‚zamávat‘ politikou

Rafał Trzaskowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rafał Trzaskowski. | foto: REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Varšava/ Praha Bitva mezi venkovskými konzervativci a městskými liberály – tak vypadá nedělní volba polského prezidenta. Oběma hlavním soupeřům je shodně 48 let a kolem tohoto čísla se pohybují i jejich šance.

Varšavský primátor Rafał Trzaskowski z opoziční Občanské platformy (PO) má podle nejnovějšího průzkumu agentury IBRIS preference 47,4 procenta, současný prezident a spojenec vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda 45,7 procenta, přitom sedm procent lidí je nerozhodnutých. Tyto parametry slibují na neděli jeden z nejnapjatějších politických soubojů v polských dějinách.

Zjednodušeně lze charakterizovat Trzaskowského jako volbu pro liberálního městského voliče, zatímco Dudu coby kandidáta konzervativního venkova.

Duda, rodák z Krakova, vystudoval práva a založil advokátní praxi. Velmi brzy ale vstoupil do politiky, nejprve jako liberál, od roku 2005 spolupracoval s PiS. Před pěti lety na sobě jako neznámý europoslanec pocítil sílu lidí nespokojených s vládnoucími liberály, kteří mu dali hlas proti tehdejší hlavě státu Bronisławu Komorowskému. Po nástupu do funkce se formálně vzdal členství v PiS, jde ale vládě takřka ve všem na ruku.

Andrzej Duda po oznámení výsledků prvního kola prezidentských voleb v Polsku.
Prezident Andrzej Duda s manželkou slaví vítězství v prvním kole prezidentských...

Syn známého klavíristy a hudebního skladatele Trzaskowski je produktem evropských univerzit a think tanků. Byl rovněž členem Evropského parlamentu, zastával i posty ministra pro digitalizaci a náměstka ministra zahraničí.

V říjnu 2018 porazil 56 procenty hlasů kandidáta PiS Patryka Jakiho a stal se starostou polské metropole. V prezidentských volbách původně kandidovat neměl, Občanská platforma ho ale po jarním odložení voleb kvůli koronaviru vyměnila za výrazně ztrácející místopředsedkyni Sejmu Małgorzatu Kidawovou-Błońskou.

Jde o budoucnost politiky

Duda v kampani vsadil na tradiční konzervativní cítění polské společnosti. Na paškál si vzal „ideologii LGBT“, tedy prosazování práv sexuálních menšin, které označil za „nebezpečnější než komunismus“, a navrhl ústavní dodatek proti adopcím dětí homosexuálními páry. Ohradil se i proti povinnému očkování. „Očkování proti koronaviru by rozhodně nemělo být povinné,“ prohlásil na jednom z mítinků s tím, že si nikdy nenechal píchnout ani vakcínu proti chřipce.

A přestože později dodal, že očkování u některých nemocí zachraňuje životy, podobně příkré výroky měly ohlas i v zahraničí a poskytly munici jeho rivalovi. „Sním o zemi, ve které všichni politici vědí, že Země je kulatá a děti je třeba očkovat. Takovou zemi vybudujeme,“ zareagoval Trzaskowski.

Na obou stranách panuje značná nervozita, protože prohra může mít vážné politické důsledky. U PiS by rozbila celou dosavadní mašinerii vládnutí, u PO by pak mohla vést k postupnému rozpadu stále poměrně silného opozičního bloku například na český či slovenský model několika rozdrobených partají.

Hlasování končí v neděli v devět hodin večer a hned potom by měly být k dispozici první odhady, jak celá napínavá volební show může dopadnout.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...