5. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Důkaz visel na Zdi hrdinů. Identitu jednoho z Rusů ze Salisbury prozradila fotografie

Koláž fotografie Anatolije Čepigy z vojenské akademie a Ruslana Boširova z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž fotografie Anatolije Čepigy z vojenské akademie a Ruslana Boširova z... | foto: Bellingcat.com

MOSKVA/PRAHA Identita mužů, kteří v březnu letošního roku otrávili Sergeje Skripala a jeho dceru, je předmětem rozporů. Režim Vladimira Putina tvrdí, že Rusové v Salisbury byli pouze jako turisté, ačkoliv novináři zveřejňují důkazy, že muži jsou členy vojenské rozvědky. Poslední z důkazů přitom visel celou dobu na Zdi hrdinů vojenské akademie.

„Nejsou žádná data o tom, že by vyznamenání Hrdina Ruské federace byla udělena někomu se jménem Anatolij Čepiga,“ tvrdil novinářům koncem září mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov poté, co se objevily první zprávy, že jeden z údajný ruských turistů v Salisbury, který vystupoval pod jménem Ruslan Boširov, je ve skutečnosti držitel nejvyššího ruského vyznamenáí a člen vojenského zpravodajství (GRU) Anatolij Čepiga.

Stejné informace šířila po sociální síti Facebook i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ještě na začátku října. Podle ní jde o naprostý „nesmysl“ a Čepiga a Boširov jsou prý dva odlišní lidé.

Aby potvrdili moskevskou verzi příběhu o otravě Skripalových, vystoupili oba „turisté“ v polovině září v televizi. Byli prý v Británii pouze jako návštěvníci památek a nemají s otravou novičokem nic společného.

Na snímku nalevo je reálný pas Anatolijeva Vladimiroviče Čepigy z roku 2003....

Na snímku nalevo je reálný pas Anatolijeva Vladimiroviče Čepigy z roku 2003. Napravo je Čepiga na snímku zachyceném policií v roce 2018, když se vydával za Boširova.

Právě tento televizní přenos však umožnil novinářům mnohem lépe identifikovat, kdo ve skutečnosti je údajný turista Ruslan Boširov. Dvěma ruským a třem evropským médiím se již podařilo vypátrat několik lidí, kteří znali Anatolije Čepigu během jeho studií na „Far East Marshal K. Rokossovsky Military Command Academy“ - Dálněvýchodní důstojnické akademii maršála Rokosovského. Většina ze spolužáků s jistotou potvrdila, že muž, který vystupoval v televizi pod jménem Boširov, byl bez pochyb Čepiga.

Přesto všechno Kreml nadále tvrdí, že podobnost mezi Boširovem a Čepigou je „náhodná a bezvýznamná.“ Zahraniční média se tak snažila nalézt v otevřených zdrojích detailní fotografie Čepigy, které by mohla porovnat s mužem z televizního rozhovoru, a potvrdit tak, že pravděpodobný travič ze Salisbury a držitel vyznamenání Ruské federace jsou jedna osoba.

První důkazy

S důkazem nakonec přišlo Radio Svoboda sídlící v Praze. Po prohledání stovek veřejně dostupných fotografií návštěvníků a studentů vojenské akademie nalezli novináři snímek Zdi hrdinů, plné portrétů absolventů oceněných státním vyznamenáním. 

Snímek ze zdi hrdinů na ruské vojenské akademii.

Na snímku je vidět fotografie muže velice podobného Čepigovi. Nebyl však dostatečně ostrý, aby šlo identitu potvrdit. Podle novinářů se portrét objevil na Zdi hrdinů někdy mezi 29. červencem 2014 a 18. březnem 2016.

V úterý však investigativní server Bellingcat nalezl na ruské sociální síti Odnoklassniki snímek jednoho z návštěvníků akademie, který jej pořídil v červnu 2017. Na fotografii je vidět muž, který se absolutně podobá Boširovovi. Pod ní je napsáno: Čepiga Anatolij Vladimirovič. Jde tak o nejnovější důkaz, že Boširov a Čepiga jsou tatáž osoba.

Snímek ze zdi hrdinů na ruské vojenské akademii.

Snímek ze zdi hrdinů na ruské vojenské akademii.

Hrdina z Čečny

Bellingcat již dříve informoval, že Čepiga je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání Hrdina ruské federace a veteránem operací v Čečně a na Ukrajině. Vyznamenání Čepiga údajně převzal na tajném ceremoniálu v roce 2014 přímo z rukou prezidenta Vladimira Putina.

Tajný ceremoniál spolu s načasováním - rokem 2014 - naznačuje, že je Čepiga dostal za nějakou akci na Ukrajině. V té době totiž nepůsobili Rusové ani v Čečně, ani v Sýrii. Jeho jednotka číslo 74854 ze 14. brigády Specnaz tehdy na Ukrajině působila.

Čepiga pochází podle akademie z maličké vesnice Nikolajevka poblíž hranic s Čínou a školu vystudoval v roce 2001. Třikrát byl nasazen v Čečně.

Proměna. Vlevo foto z pasu příslušníka GRU Anatolije Čepigy z roku 2003....

Proměna. Vlevo foto z pasu příslušníka GRU Anatolije Čepigy z roku 2003. Uprostřed pasové foto "turisty Ruslana Boširova" z roku 2009, vpravo foto "turisty Ruslana Boširova" z roku 2018. Velké foto je Čečny.

Reálná identita druhého útočníka, který cestoval s pasem na jméno Alexander Petrov, zůstává záhadou. Briskému deníku Daily Telegraph se však podařilo zjistit, že si změnil jen příjmení, Alexander je opravdové křestní jméno.

Na oba muže je vydán Evropský zatýkací rozkaz a pátrá po nich i Interpol. Kromě obvinění z pokusu o vraždu jsou hledáni i ve spojení s vraždou Britky Dawn Sturgessové a pokusu o vraždu Charlieho Rowleyho, kteří se otrávili novičokem nalezeným zřejmě v odpadkovém koši - byl maskován jako parfém.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky