2. února 2019 7:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Důlní neštěstí v Brazílii má už 115 obětí. 248 lidí je stále pohřešovaných

Okolí protržené nádrže u města Brumadinho. Stále se pohřešují desítky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolí protržené nádrže u města Brumadinho. Stále se pohřešují desítky lidí. | foto: Reuters

Brasília  V dole na jihu Brazílie, kde se před týdnem protrhla odpadní nádrž, uctili památku desítek obětí tohoto neštěstí. Místní úřady v pátek zároveň oznámily, že záchranáři našli už 115 mrtvých a stále pátrají po 248 pohřešovaných. Informovala o tom brazilská televize Globo, která v pátek také zveřejnila video zachycující onu tragédii.

Odpadní nádrž se protrhla v dole na železnou rudu u města Brumadinho, které leží nedaleko města Belo Horizonte (metropole státu Minais Gerais), 25. ledna. Voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Podle agentury DPA zaplavil kal z nádrže plochu asi 290 hektarů.

Mluvčí místních hasičů v pátek novinářům sdělil, že záchranné práce na místě neštěstí pokračují i přesto, že posledního živého z bahna vytáhli záchranáři minulý týden v sobotu. V pátek už ale přešly operace do nové fáze s použitím těžké techniky, dosud vyhrabávali hasiči, policisté a dobrovolníci oběti z bahna ručně, jen s lopatami. Pomáhali jim i speciálně vycvičení psi a přístroje na lokalizování signálů z mobilních telefonů.

Záchranáři tahají krávu z bahna poté, co se protrhla důlní nádrž.
Záchranná operace po havárii důlní nádrže.

Starosta města Brumadinho Avimar Barcelos novinářům řekl, že hlavní přístupové silnice do města stále blokují masy bahna.

Příčina protržení nádrže zatím není známá. Brazilská společnost Vale, která důl provozovala, se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola německé firmy TÜV Süd loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. Tento týden kvůli neštěstí policie předběžně zadržela tři zaměstnance společnosti Vale a podle agentury DPA také dva kontrolory firmy TÜV.

Firma Vale se za neštěstí omluvila, zodpovědnost ale zatím nepřijala. Rodinám obětí a pohřešovaných nabídla 100 000 realů (zhruba 610 000 Kč).

Neštěstí se stalo v brazilském státě Minas Gerais, který postihla podobná tragédie už v listopadu 2015. Tehdy se protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic, zemřelo při tom 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku. Spoluvlastníkem dolu, kde se neštěstí stalo, byla rovněž společnost Vale.

ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz