Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dva Češi byli v Turecku odsouzeni na 6 let a 3 měsíce. Za podporu kurdských milicí

Svět

  11:46aktualizováno  12:53
ANKARA - Dva Češi byli ve středu v Turecku odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci, řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Verdikt soudu není pravomocný a obhajoba se proti němu odvolá, informovala z Turecka zpravodajka České televize.

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. foto: Policie

Ve středeční tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zahraničních věcí komentář Lubomíra Zaorálka k celé záležitosti. „Rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak. Z naší strany samozřejmě bude nadále pokračovat poskytování konzulární pomoci.“

Češi zadržení v Turecku půjdou k soudu 10. května. Hrozí jim až 15 let vězení

Ministr dodal, že naše ambasáda v Ankaře je s oběma zadržovanými v pravidelném kontaktu a stejně jako dosud bude hrát aktivní roli prostředníka. Jak směrem k rodinám obou českých občanů v České republice, tak i ve vztahu k tureckým úřadům.

Břetislav Tureček, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě, řekl serveru Lidovky.cz: „Samozřejmě se nedalo čekat, že by je Turecko propustilo jen tak. Turci nemohli jednat jinak, než jak učinili. Česká republika se netají úmyslem dostat tyto dva lidi zpátky, je ale jednoznačné, že to Turci neudělají zadarmo. A to hlavně z důvodu, že s Evropou řeší ošemetné záležitosti.“

Šéf české diplomacie Zaorálek se má v nejbližších dnech telefonicky spojit se svým tureckým protějškem Mevlutem Cavosugluem. Má ho požádat o korektní odvolací řízení, pokud se pro něj odsouzení rozhodnou. Pro tuto chvíli zůstávají oba odsouzení ve věznici ve Vanu, kde byli dosud drženi ve vazbě.

Podle obžaloby několikrát navštívili tábory „teroristů“ v Turecku

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Podle obžaloby několikrát navštívili tábory „teroristů“ v Turecku. Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Podle Všelichovské a Farkase také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z Islámského státu (IS).

Jak se případ odsouzených Čechů vyvíjel

13. listopadu 2016 - Turecké úřady zadržely na hraničním přechodu s Irákem dvojici Čechů, Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase. Při kontrole u nich našli materiály, letáky, fotografie, které podle Turků svědčily o tom, že patří ke kurdským milicím YPG, jež jsou v Turecku považovány za teroristickou organizaci. Oba skončili ve vazbě.

Dva Češi zadržení v Turecku byli obviněni z poskytování zbraní

17. listopadu 2016 - O zadržení českých občanů s několikadenním zpožděním informovala turecká a později i česká média. Turecké úřady hovořily o tom, že Všelichová a Farkas podporovali teroristy, zatímco známí zadržených i představitelé českého ministerstva zahraničí uvedli, že dvojice se pokoušela o zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.

13. prosince 2016 - Turecko navštívil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, kromě jiného jednal i o zadržených Češích. Po setkání se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem řekl, že vidí na turecké straně ochotu pomoci a vyjít ČR vstříc, případ ale nepůjde vyřešit za den. Zaorálek o případu jednal i s premiérem Binalim Yildirimem. Český ministr řekl, že dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území ovládaném kurdskými jednotkami v Sýrii vybudovat polní nemocnici.

8. února 2017 - Prokuratura ve městě Şirnak na jihovýchodě Turecka obžalovala Všelichovou a Farkase z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Požadovala pro ně trest v rozmezí sedm a půl až 15 let vězení. O měsíc později česká média informovala, že začátek procesu je naplánován na 10. května.

10. května 2017 - Soud byl odročen na 12. červen. Podle českého ministerstva zahraničí si prokuratura vyžádala čas na prozkoumání důkazů.

12. června 2017 - Soud byl znovu odročen, tentokrát na začátek srpna.

2. srpna 2017 - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Verdikt soudu není pravomocný a obhajoba se proti němu odvolá.

Autoři: ,