15. července 2010 21:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva čeští horolezci zahynuli ve Švýcarsku. Uklouzli a zřítili se

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERN Dva čeští horolezci ze tříčlenné skupiny zahynuli ve středu ve Švýcarsku, když se postupně zřítili při sestupu z hory Mönch. Při okamžité záchranné akci švýcarská horská služba vyprostila pouze jedno z těl, u druhého jí to znemožnilo špatné počasí.

S odvoláním na policejní zdroje o tom dnes na svých internetových stránkách informoval deník Berner Zeitung. Neštěstí se stalo při sestupu tří mužů ve věku 60 až 66 let z vrcholu Mönchu jižní stranou směrem na sedlo Jungfrau.

Když se jeden z trojice na jižní straně hory zřítil, vydal se jeho kolega pro pomoc. Zbývající člen skupiny ho o něco později následoval a zjistil, že i druhý muž se zřítil, a to na východní straně hory. Záchranářům se s pomocí vrtulníku podařilo ve středu dopravit do sedla Jungfraujoch pouze tělo jedné z obětí. Vyproštění druhého těla už nebylo možné kvůli houstnoucí mlze, informoval Berner Zeitung.

Dva Češi nejsou jedinými oběťmi švýcarských Alp nalezenými ve čtvrtek. V jiné části hor u Piz Palü náhodně objevila letecká hlídka těla dvou italských horolezců, manželského páru, viset mrtvé na laně. Vše nasvědčuje tomu, že také Italové zahynuli již ve středu. Na vině jejich pádu je zřejmě zledovatělý sníh a kluzké skály.

ČTK

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz