3. července 2019 7:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva muži mučili ruského generála a ukradli mu miliony dolarů. Po jejich dopadení mu peníze zabavil stát

Dolar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar | foto: Shutterstock

Moskva Hned dvakrát přišel penzionovaný generál ruské tajné služby FSB o miliony dolarů, které zakopal v sadu: nejprve jej o ně připravili vyděrači, pak je zabavil stát. O neobvyklém případu Alexandra Pastuškova informoval list Kommersant.

Penzionovaného generála loni v květnu unesli dva muži, kteří jej mučením elektrickými šoky z paralyzéru a bitím nutili prozradit, kde ukryl sedm plastových bedniček s pěti miliony dolarů (asi 112 milionů Kč). Generálovi prý rozvázala jazyk až rozžhavená letovací lampa.

Po vykopání pokladu ze zahrady generálovy vily v okolí Moskvy únosci svého zajatce propustili u jedné výpadovky. Řidič, který generálovi zastavil, jej odvezl do nemocnice, která o raněném vyrozuměla policii.

Na základě generálovy výpovědi se vyšetřovatelům podařilo poměrně rychle dopadnout dvojici únosců, a to i s částí lupu, v přepočtu ve výši asi 70 milionů Kč. Zbytek stačili nezaměstnaní Magomed Gadžijev a Roman Galuško utratit: za auta, v barech a s děvčaty. Obvinění se podle Kommersantu k únosu nejprve přiznali, pak doznání odvolali a nakonec vůbec přestali vypovídat.

Výpověď změnil i generál Pastuškov. Nyní tvrdí, že jej unesli omylem, nejspíše si jej spletli s některým z bohatších sousedů, a že vůbec nic nepostrádá. Lup tak podle deníku propadne státu. Vojenská prokuratura totiž u soudu mezitím dosáhla zabavení prakticky veškerého generálova jmění, které podle verdiktu pocházelo „z úplatků, z nelegálních zdrojů a nepoctivé služby“.

Generál a jeho únosci, obvinění z únosu a vydírání, se mají znovu setkat u soudu.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.