13. září 2018 13:06, aktualizováno  15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byli jsme se v Salisbury podívat na katedrálu, tvrdí Rusové. Británie: Jde o agenty GRU, kteří zaútočili novičokem

Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala... | foto: Scotland Yard

Moskva Dva Rusové stejných jmen jako muži, které britské úřady obvinily z útoku na dvojitého tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury, tvrdí, že s tímto zločinem nemají nic společného, byť potvrdili, že v březnu toto město navštívili jako turisté. Uvedli to v rozhovoru, který odvysílala ruská televizní stanice RT.

Britská vláda dala v první reakci najevo, že je přesvědčená o jejich vině, a rozhovor označila za „mlžení a lži“.

Britští prokurátoři minulý týden identifikovali dva podezřelé z uvedeného zločinu, kteří v době útoku v Salisbury byli pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Oba jsou podle Londýna agenty ruské vojenské rozvědky GRU a v březnu Skripala a jeho dceru otrávili bojovou nervově paralyzující látkou novičok. V rozhovoru s RT Petrov a Boširov popřeli, že by pracovali pro GRU.

„Vláda si je jistá, že tito muži jsou důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby GRU, kteří v ulicích naší země použili nesmírně toxickou, ilegální chemickou zbraň,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí britské vlády. „Opakovaně jsme vyzvali Rusko, aby vysvětlilo, co se v březnu v Salisbury stalo. Dnes, jak jsme právě viděli, odpověděli mlžením a lhaním,“ dodala.

Oba muži prohlásili, že do Salisbury jeli jako turisté na doporučení svých přátel. Ve městě se zdrželi jen krátce kvůli špatnému počasí, které jim zabránilo navštívit všechna zajímavá místa, jak prý původně chtěli. „Nebyli jsme v Salisbury déle než hodinu kvůli časovému rozestupu mezi vlaky,“ řekl Boširov.

Podezřelý Petrov a  Boshirov byli zachyceni na bezpečnostních kamerách ve městě...
Ruslan Boširov.

Petrov připustil, že se ve městě mohli přiblížit ke Skripalovu domu, zatímco Boširov na dotaz šéfredaktorky RT Margarity Simoňjanové, která rozhovor vedla, zareagoval protiotázkou, zda ona ví, kde ten dům je, a dodal, že on nikoli.

Přiletěli prý během sněhové nadílky

Muži uvedli, že do Londýna přiletěli 2. března v době, kdy v Anglii panovaly dopravní problémy kvůli velké sněhové nadílce. Další den odjeli do Salisbury podívat se na historická místa Stonehenge a Old Sarum, ale „nemohli jsme kvůli marastu, který byl všude. Město bylo pokryté rozbředlým sněhem, byli jsme celí promáčení, sedli jsme na nejbližší vlak a vrátili se (do Londýna).“

„4. března jsme se (do Salisbury) vrátili, hlavně protože v Londýně všechno roztálo, bylo teplé a slunečné počasí. Konkrétně jsme jeli podívat se na Old Sarum a na katedrálu a rozhodli jsme se tu věc dokončit 4. března,“ řekl Petrov.

Na to Simoňjanová zareagovala otázkou: „Dokončit tu věc. To je jaká věc?“

13.září 2018 v 13:49, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 14:05

Minimálně podle Google Maps je to ke Skripalovým cestou ke katedrále dost velká zacházka. Vlastně je to úplně opačným směrem... https://t.co/lrLkrR7UgN

„Podívat se na tu proslulou katedrálu, zajít na Old Sarum,“ doplnil Petrova pohotově Boširov.

Pokud jde o lahvičku s parfémem, jež podle britských vyšetřovatelů obsahovala novičok, Boširov ironicky odmítl, že by něco takového u sebe měli. „Není hloupé, aby normální chlápci u sebe měli ženský parfém? Celníci prověřují všechno, asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech ženský parfém. Ne, neměli jsme to,“ řekl.

Co mají společného? Odmítají odpovědět

Muži se vyhnuli odpovědi na otázku novinářky, co je spojuje, když všude na snímcích jsou spolu a píše se, kde všude spolu byli. „Nebudeme vstupovat do soukromého, osobního života. My jsme přišli za vámi požádat o ochranu,“ řekl Boširov.

S Petrovem pak uvedli, že po mediálním víru, v němž se ocitli, se nyní cítí ztracení a mají obavy o sebe, o své blízké a přátele. Mimo jiné také řekli, že očekávají omluvu od britských úřadů, které je podle nich křivě obvinily.

Oba pak sdělili, že podnikají v oblasti produktů určených pro sportovce a pro správnou výživu. Toto podnikání bylo také cílem většiny jejich cest do zahraničí, nikoli však všech.

Pokud jde o lahvičku s parfémem, jež podle britských vyšetřovatelů obsahovala novičok, Boširov ironicky odmítl, že by něco takového u sebe měli. „Není hloupé, aby normální chlápci u sebe měli ženský parfém? Celníci prověřují všechno, asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech ženský parfém. Ne, neměli jsme to,“ odpověděl Boširov na dotaz šéfredaktorky RT Margarity Simonjanové, které s nimi rozhovor vedla.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ TECHNOLOG EXTRUZE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč