Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
27. listopadu 2019 7:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva ruští vojáci omylem odpálili rakety. Mají zaplatit miliony, rozhodl vojenský soud

Ruská raketa Ch-29 (v kódu NATO AS-14 Kedge) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská raketa Ch-29 (v kódu NATO AS-14 Kedge) | foto: CC0 1.0: Alf van Beem; Wikimedia

MOSKVA Celkem 31 milionů rublů (asi 11 milionů Kč) mají ruskému ministerstvu obrany zaplatit dva vojáci, kteří před dvěma lety na anektovaném Krymu omylem odpálili dvě letecké rakety. O verdiktu vojenského soudu informoval deník Kommersant. Oba vojáci zatím splatili - ještě před rozsudkem - 3000 rublů (asi 1100 Kč).

Vojenští technici Nikolaj Zverev a Alexej Čebanov dostali v říjnu 2017 za úkol zkontrolovat dvě rakety Ch-29TD (v kódu NATO AS-14 Kedge), odpalované z letadel proti pozemním cílům. 

Při kontrole na speciálním zařízení v hangáru na vojenském letišti u města Saky se ale podle verdiktu nedrželi předpisů a stanovených postupů, a tak odpálili pyropatrony, které nastartovaly obě přibližně čtyři metry dlouhé a 700 kilogramů těžké rakety. Ty zničily vrata a část stěny hangáru, ještě jednu raketu Ch-29TD, jakož i speciální kontrolní zařízení.

Ministerstvo vyčíslilo škody na 46,6 milionu rublů (asi 17 milionů Kč). Ale soud některé položky neuznal, například zařízení pro kontrolu raket shledal opravitelným.

Částky, které oba „rakeťáci“ z Krymu mají zaplatit nejspíše srážkami ze mzdy, ani zdaleka nejsou rekordní, napsal Kommersant. Ministerstvo obrany u moskevského posádkového soudu letos vysoudilo částku 597,5 milionu rublů (asi 216 milionu Kč) na penzionovaném plukovníkovi Olegu Guzenkovi a podplukovníkovi Jevgeniji Čikinovi, kteří se podíleli na objednání a zaplacení laserového systému pro imitaci střelby, který ale nebyl z Německa dodán kvůli západním sankcím proti Rusku. 

K rekordmanům patří i bývalý velitel ruského radiolokátoru včasné výstrahy v Bělorusku, plukovník Vitalij Martynov, který má podle rozsudku vojenského soudu zaplatit ministerstvu 201,5 milionu rublů (asi 73 milionů Kč). Tolik si vyúčtoval za fiktivní opravy.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...