13. května 2019 17:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva saúdské tankery se staly obětí sabotáží. Podle Rijádu utrpěly značnou škodu

Jeden z napadenýách saúdských tankerů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z napadenýách saúdských tankerů. | foto: Reuters

RIJÁD/PRAHA Při „sabotážních operacích“ neznámí útočníci poškodili u Hormuzského zálivu dva tankery Saúdská Arábie, oznámila v pondělí saúdská vláda. Podle informací, které k útoku zveřejnilo ministerstvo zahraničí Spojených arabských emirátů, u jehož pobřeží došlo k útoku, nebyl nikdo zabit ani zraněn. Přesnou podobu sabotáží ale nijak nespecifikovalo a neuvedlo ani, kdo je spáchal.

„Udělat z komerčních plavidel cíl sabotážních operací a ohrozit životy jejich posádek se dá považovat za nebezpečný vývoj,“ uvedlo saúdské ministerstvo. Konkrétní lodě úřady však neidentifikovaly a zatím se k útokům nepřihlásila žádná organizace.

„Tento zločin značně ohrozil bezpečnost a zabezpečení v námořní dopravě a bude mít značný dopad na regionální a mezinárodní mír,“ uvedl pro deník The Guardian zdroj blízký saúdské vládě. Některé tankery totiž mířily i do USA a je možné, že Spojené státy budou napadení lodí považovat za čin ohrožující energetickou bezpečnost země.

„Naštěstí útok se během útoku nikdo nezranil a ani nedošlo k rozlití ropy,“ uvedl pro média saúdský ministr energetiky Chalid al-Falih. „I tak ale byla způsobena značná škoda na konstrukci obou plavidel,“ dodal. Od pondělního rána již kvůli útoku narostla cena ropy o 1,8 procenta na 72 dolaru za barel (1648 korun).

Zmiňované sabotáže se podle SAE udály v blízkosti emirátu Fudžajra, který leží v blízkosti Hormuzského průlivu, jedné z nejfrekventovanějších námořních tepen, jíž v roce 2011 denně proplulo v průměru 14 tankerů se 17 miliony barelů ropy.

V zemích obklopujících průliv však dlouhodobě roste napětí. Ještě předtím, než v pondělí saúdská vláda oznámila, že byly napadeny tankery, objevily se zprávy, že v přístavu Fudžajra došlo k výbuchu. Vláda emirátu zprávy nakonec dementovala s tím, že přístav funguje bez jakýchkoli problémů. V příspěvku nezmínila média, která tuto zprávu šířila, agentura Reuters nicméně připomněla, že íránská televize v neděli s odkazem na panarabskou stanici Al-Majádín uvedla, že ve Fudžajře někdo zaútočil proti sedmi ropným tankerům.

Útoky se odehrály ve stejné době, kdy americký ministr zahraničí Mike Pompeo zamířil do Evropy, aby se svými protějšky diskutoval o budoucnosti regionu. Cílem nastávajících jednání má být budoucnost Íránské dohody z roku 2018, ale i nedělní útoky na tankery.

Již v pátek však Spojené státy oznámily, že kvůli „neupřesněné íránské hrozbě“ přesunou na Blízký východ raketový systém Patriot. Už dříve Washington sdělil, že do regionu vyslal operační svaz v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Írán v pondělí prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí označil útok na lodě za „znepokojující a politováníhodný“.

mhMartin Hampejs

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...