4. října 2011 22:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva somálští piráti dostali za únos doživotí

Somálští piráti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Somálští piráti - ilustrační foto. |

NORFOLK Americký soud odsoudil na doživotí dva Somálce za únos a vraždu čtyř amerických turistů. Jedním z odsouzených je šéf komanda somálských pirátů.

Trestu smrti podle agentury AP unikl jen proto, že se soudem spolupracoval a nad svým činem projevil lítost. Druhým odsouzeným je strážce, který tvrdil, že se palbu snažil zastavit.

ČTĚTE TAKÉ:

Somálští piráti unesli jachtu se čtyřmi Američany na palubě na cestě z Indie do Ománu letos 18. února. Po čtyřech dnech, co je pronásledovali američtí vojáci, pak zajaté Američany zastřelili. Podle AP to bylo poprvé, co v oblasti Indického oceánu a Adenského zálivu piráti zabili občany Spojených států.

Phyllis Macayová a Bob Riggle na archivním snímku. Pár byl na jachtě společně s manželi Adamovými. Piráti je všechny zastřelili.

Phyllis Macayová a Bob Riggle na archivním snímku. Pár byl na jachtě společně s manželi Adamovými. Piráti je všechny zastřelili.

Unikl trestu smrti

Šéf pirátů Mohamed Salad Ali je pátým odsouzeným Somálcem z 11 mužů, kteří byli v případu uznáni vinnými. Alimu za obvinění hrozil trest smrti, ale obžaloba od něj nakonec upustila poté, co se dohodla s obhajobou. Ali na základě dohody se soudem spolupracoval a už při vyšetřování poskytl cenné informace o tom, jak piráti u somálských břehů operují. Jeho svědectví vedla k usvědčení jiných pirátů.

Ali je bývalým policistou. Podle obžaloby útok pirátů na jachtu s americkými turisty vedl. Šestým odsouzeným je strážce Ahmed Sala Ali Burale. Všech 11 mužů v tomto případu doznalo vinu. Přinejmenším doživotí hrozí i zbývajícím pěti obviněným.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz