20. února 2017 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva syrští záchranáři z Bílých přileb dostali víza do USA, mohou na Oscary

Záchranář z bílých přileb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranář z bílých přileb | foto: Ameer Alhalbi, Agence France-Presse/Courtesy of World Press Photo Foundation/HandoutReuters

DAMAŠEK Dva syrští záchranáři z takzvaných Bílých přileb, o nichž je stejnojmenný film nominovaný na Oscara, dostali víza pro vstup do Spojených států. Zatím se ale nerozhodli, zda na ceremoniál, který se uskuteční tuto neděli, pojedou. Stále se totiž obávají komplikací na letišti v USA, řekli to agentuře AFP.

„Víza jsme dostali včera (pátek), ale nejsme si jistí, zda tam můžeme jet, nebo ne,“ řekl agentuře APF v sobotu Raíd Sálih, šéf syrských Bílých přileb. Komplikace se vstupem do USA vyvstaly poté, co americký prezident Donald Trump minulý měsíc vydal výnos, jímž dočasně zakázal vstup občanům sedmi muslimských zemí, včetně Sýrie. Platnost výnosu ale posléze pozastavil federální soud. Trump poté oznámil, že se chystá vydat nový migrační dekret.

Snímek britského režiséra Orlanda von Einsiedela The White Helmets (Bílé přilby) byl na americkou cenu Oscar nominován v kategorii krátkometrážní dokument. Jeho hlavními protagonisty jsou záchranáři ze skupiny, která vznikla v roce 2013 a jejími členy bylo na tři tisíce dobrovolníků. Mnozí z nich ale už nežijí.

„Ten film už je pro nás historií. Ale doufáme, že Oscara dostaneme, protože by to Bílým přilbám dalo morální podporu. Ukázalo by se tak, že jejich oběti nebyly zbytečné,“ uvedl Sálih, jehož by do USA měl doprovodit kolega z Bílých přileb Chálid Chatíb. Právě ten natočil většinu záběrů z filmu.

Sálih také řekl, že by na slavnostním večeru 26. února rád připomněl utrpení lidí v Sýrii. Touto blízkovýchodní zemí už šest let zmítá občanská válka, v níž bojují i různé extremistické skupiny, včetně organizace Islámský stát (IS). Válka si vyžádala už přes 310 tisíc obětí a více než polovina tamní populace musela opustit své domovy, z toho asi pět milionů uprchlo za hranice země.

ČTK