Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Covid-19 má 11 členů ochranky i prezidentův sluha. Bílý dům zavedl povinné roušky, pro Trumpa neplatí

Ve Spojených státech amerických je nyní 690 714 potvrzených případů nákazy, což... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Spojených státech amerických je nyní 690 714 potvrzených případů nákazy, což... | foto: ČTK

WASHINGTON D.C./ PRAHA V pondělí se personální vedení Bílého domu rozhodlo, že zaměstnanci Západního křídla i ochranka Donalda Trumpa budou nosit roušky. Snaží se tak zabránit šíření koronaviru, kterým se již v prezidentově okolí nakazili dva lidé.

Kdekoliv bude prezident, musí zaměstnanci nosit roušky. V Západním křídle Bílého domu se musí dodržovat rozestupy přibližně 2 metry. Nová nařízení pro provoz americké federální vlády mají však jednu výjimku – nemusí se jim podrobit Donald Trump.

Opatření, která v pondělí zavedl personální šéf Bílého domu Mark Meadows, přišla poté, co se v rámci administrativy objevily obavy, že by prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence mohli být vystaveni smrtící nemoci covid-19.

Minulý týden se totiž ukázalo, že se koronavirem nakazil jeden z prezidentových asistentů, který mu servíruje oběd v Oválné pracovně a nosí celý den Coca-Colu Light. S prezidentem se setkal naposledy v úterý. Ve středu se pak jeho každodenní rychlotest, kterým musí projít všichni lidé navštěvující Bílý dům, ukázal jako pozitivní.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí...

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí stojí viceprezident Mike Pence).

V pátek prezident oznámil, že se nemocí covid-19 nakazila i tisková mluvčí viceprezidenta Katie Millerová a manželka jednoho z nebližších poradců prezidenta Stephena Millera.

Podle zdrojů CNN z Bílého domu se úřady přes víkend snažily vysledovat, s kým přišla v poslední době Millerová do kontaktu. Nepřišly však na nikoho s prokázanou nákazou. To samé platí také u prezidentova osobního sluhy. Podle USA Today se koronavirem navíc nakazilo i 11 členů prezidentovy ochranky, která tak bude nově muset nosit roušky. Bílý dům bude zároveň denně dezinfikován.

Experti jsou raději v izolaci

Prezident i viceprezident zatím mají každodenní testy negativní. I tak se ale řada zaměstnanců Bílého domu rozhodla, že se raději zavřou do karantény. Kvůli nedávnému kontaktu s Millerovou jsou v izolaci od minulého týdne tři členové krizového týmu Bílého domu zřízeného pro koordinaci boje s pandemií. Jedním z nich je i epidemiolog Anthony Fauci, který se stal v USA za poslední týdny známou tváří díky svým tiskovým vystoupením po boku Trumpa. Ani u jednoho z nich se zatím nákaza neprokázala.

Po návštěvě Bílého domu minulou středu a pátečním setkání s Pencem se v úterý do částečné karantény uchýlila rovněž guvernérka státu Iowa Kim Reynoldsová. Na pondělní tiskové konferenci uvedla, že s Millerovou nepřišla do přímého kontaktu a že se bude řídit podle stejných pravidel jako izolovaní pracovníci Bílého domu. Pracovat tak bude z domova a v případě nutnosti vyjít na veřejnost se bude vyhýbat kontaktu s jinými lidmi.

Žádné z opatření, které personální vedení Bílého domu zavedlo, se však netýká prezidenta. Trump nadále odmítá nosit roušku, zvažuje však podle serveru CBC, že by se s viceprezidentem Pencem po několik dní nesetkal.

Zarážející je, že prezident poté, co testy odhalily přítomnost koronaviru u jeho blízkých spolupracovníků, nadále zpochybňuje nutnost testování. „Katie (Millerová) měla dobré testy po dlouhou dobu a najednou z ničeho nic má test pozitivní. Je to důvod, proč si myslím, že celý koncept testování není úplně skvělý,“ uvedl Trump v pátek na tiskové konferenci.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...