Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Covid-19 má 11 členů ochranky i prezidentův sluha. Bílý dům zavedl povinné roušky, pro Trumpa neplatí

Ve Spojených státech amerických je nyní 690 714 potvrzených případů nákazy, což je o 29 002 více než v předchozí bilanci. foto: ČTK

WASHINGTON D.C./ PRAHA - V pondělí se personální vedení Bílého domu rozhodlo, že zaměstnanci Západního křídla i ochranka Donalda Trumpa budou nosit roušky. Snaží se tak zabránit šíření koronaviru, kterým se již v prezidentově okolí nakazili dva lidé.
  11:56

Kdekoliv bude prezident, musí zaměstnanci nosit roušky. V Západním křídle Bílého domu se musí dodržovat rozestupy přibližně 2 metry. Nová nařízení pro provoz americké federální vlády mají však jednu výjimku – nemusí se jim podrobit Donald Trump.

Opatření, která v pondělí zavedl personální šéf Bílého domu Mark Meadows, přišla poté, co se v rámci administrativy objevily obavy, že by prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence mohli být vystaveni smrtící nemoci covid-19.

Minulý týden se totiž ukázalo, že se koronavirem nakazil jeden z prezidentových asistentů, který mu servíruje oběd v Oválné pracovně a nosí celý den Coca-Colu Light. S prezidentem se setkal naposledy v úterý. Ve středu se pak jeho každodenní rychlotest, kterým musí projít všichni lidé navštěvující Bílý dům, ukázal jako pozitivní.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí...

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí stojí viceprezident Mike Pence).

V pátek prezident oznámil, že se nemocí covid-19 nakazila i tisková mluvčí viceprezidenta Katie Millerová a manželka jednoho z nebližších poradců prezidenta Stephena Millera.

Podle zdrojů CNN z Bílého domu se úřady přes víkend snažily vysledovat, s kým přišla v poslední době Millerová do kontaktu. Nepřišly však na nikoho s prokázanou nákazou. To samé platí také u prezidentova osobního sluhy. Podle USA Today se koronavirem navíc nakazilo i 11 členů prezidentovy ochranky, která tak bude nově muset nosit roušky. Bílý dům bude zároveň denně dezinfikován.

Experti jsou raději v izolaci

Prezident i viceprezident zatím mají každodenní testy negativní. I tak se ale řada zaměstnanců Bílého domu rozhodla, že se raději zavřou do karantény. Kvůli nedávnému kontaktu s Millerovou jsou v izolaci od minulého týdne tři členové krizového týmu Bílého domu zřízeného pro koordinaci boje s pandemií. Jedním z nich je i epidemiolog Anthony Fauci, který se stal v USA za poslední týdny známou tváří díky svým tiskovým vystoupením po boku Trumpa. Ani u jednoho z nich se zatím nákaza neprokázala.

Po návštěvě Bílého domu minulou středu a pátečním setkání s Pencem se v úterý do částečné karantény uchýlila rovněž guvernérka státu Iowa Kim Reynoldsová. Na pondělní tiskové konferenci uvedla, že s Millerovou nepřišla do přímého kontaktu a že se bude řídit podle stejných pravidel jako izolovaní pracovníci Bílého domu. Pracovat tak bude z domova a v případě nutnosti vyjít na veřejnost se bude vyhýbat kontaktu s jinými lidmi.

Žádné z opatření, které personální vedení Bílého domu zavedlo, se však netýká prezidenta. Trump nadále odmítá nosit roušku, zvažuje však podle serveru CBC, že by se s viceprezidentem Pencem po několik dní nesetkal.

Zarážející je, že prezident poté, co testy odhalily přítomnost koronaviru u jeho blízkých spolupracovníků, nadále zpochybňuje nutnost testování. „Katie (Millerová) měla dobré testy po dlouhou dobu a najednou z ničeho nic má test pozitivní. Je to důvod, proč si myslím, že celý koncept testování není úplně skvělý,“ uvedl Trump v pátek na tiskové konferenci.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat