Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvacet chlapců zemřelo v JAR po špatně provedené obřízce

Svět

  19:23
Dvacet chlapců zemřelo v posledních dnech v Jihoafrické republice na následky neodborně provedené obřízky a dalších 60 muselo být převezeno do nemocnice. Informoval o tom dnes server BBC.
Africké rituály - ilustrační foto.

Africké rituály - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Úmrtí nastala v posledních 12 dnech, z toho devět za posledních 24 hodin," řekl podle BBC mluvčí zdravotnických služeb provincie Východní Kapsko.

Úřady již zavřely jedenáct zařízení, která obřízku prováděla. Na šest desítek chlapců bylo s hnisavými ranami a dehydratací převezeno do nemocnice. Čtyřem z nich prý lékaři musí genitálie zcela odejmout, pokud mají chlapci přežít. Čekají jen na souhlas rodičů.

Obřízka je v částech JAR stále iniciačním obřadem, který podle tradice dělá z chlapců muže. Nelegální iniciační školy se především v zemědělských oblastech provincie vyskytují běžně. Zakládají je často chirurgové bez licence, kteří si tak vydělávají na živobytí.

Úřady v zemi dlouhodobě bojují proti neodborně prováděným obřízkám a v roce 2001 zakázaly obřízky bez lékařského povolení. Přesto jsou stále prováděny i obřízky s tupými a nesterilizovanými noži, po kterých každoročně přicházejí chlapci o život.

Loni ve stejné provincii po špatně provedeném zákroku zemřelo 91 chlapců.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat