2. dubna 2019 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvacet kilogramů plastů se našlo v těle velryby, která uhynula v Itálii

Mrtvý vorvaň byl nalezen u letoviska Porto Cervo na Sardinii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrtvý vorvaň byl nalezen u letoviska Porto Cervo na Sardinii. | foto: ČTK

ŘÍM Poblíž oblíbeného letoviska Porto Cervo na italském ostrově Sardinie vyplavilo před několika dny moře mrtvou březí samici vorvaně a při pitvě se později v jejím žaludku našlo přes 22 kilogramů plastů. Informoval o tom Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Podle WWF jde o další důkaz, že rostoucí množství plastového odpadu je pro život v oceánech smrtící a že je třeba tento problém globálně řešit.

Zatím není jasné, co smrt osmimetrové samice vorvaně obrovského způsobilo, podle biologů ale mohla uhynout právě kvůli obrovskému množství plastu v trávicím traktu. Samice byla ve vysokém stupni březosti, spolu s ní uhynulo i dvoumetrové mládě.

Plastová taška, která se našla v těle velryby.
Plastový drát byl nalezen uvnitř velryby.

V žaludku se našly mimo jiné plastové sáčky a tašky, rybářské náčiní, jednorázové plastové talíře, balení od pracího prášku nebo elektrické kabely.

Kvůli plastům umírají ryby, želvy i kytovci

„Je to další bolestná připomínka, jak zničující dopad má znečištění plasty na naše oceány a jaké škody páchá na mořských živočiších,“ uvedl WWF ve své zprávě. Kvůli plastům často umírají ryby, želvy i kytovci, kteří se do plastového odpadu zamotají nebo ho pozřou.

Například v půlce března se našla na pobřeží Filipín mrtvá velryba se 40 kilogramy plastů v útrobách. Koncem loňského roku se při pitvě uhynulého vorvaně v Indonésii ukázalo, že měl v žaludku šest kilogramů plastů včetně 115 plastových pohárků, 25 tašek a tisícovky dalších kousků plastového odpadu.

S cílem omezit objem plastového odpadu, který se hromadí v oceánech, přijal Evropský parlament minulý týden zákaz výrobků z plastu na jednou použití. Opatření, které ještě musejí schválit členské státy Evropské unie, se týká třeba jednorázových brček, nádobí a příborů nebo tyčinek na čištění uší. Začít platit by mělo za dva roky.

ČTK