Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvě čárky pozitivní, jedna negativní, výsledek za pár minut. Přichází nový covid test podobný těhotenskému

Svět

  19:00
USA - Vznikl velmi laciný a hlavně rychlý test na koronavirus. Kvůli jeho vývoji se spojily mezinárodní organizace s nadacemi Billa Gatese. Od novinky si máme slibovat radikální zvýšení globálního testování. Nejprve půjde do rozvojových zemí, objednávky však odeslaly i země Západu.

Rychlotest od společnosti Abbott. foto: Reuters

Testování pomocí rapid testů v Indonésii.
Rychlo test od firmy SD Biosensor s licencí od Světové zdravotnické organizace...

První rychlotesty pocházející z Číny byly v minulosti zklamáním a mnoho zemí včetně Česka je vracelo. Nové testy však mají podle organizací potřebné kvality, napsal The Guardian.

Novinka je podobná těhotenskému testu, dvě čárky znamenají pozitivní výsledek, jedna negativní. Organizace podle The Guardian uvádějí, že přesnost testu bude v běžných podmínkách 80 až 90 procent.  

Takzvaný rapid test je primárně určen k plošnému testování a první detekci přítomnosti viru. Ta je podle WHO (Světové zdravotnické organizace) podmínkou pro zvládnutí pandemie, jelikož zajistí orientaci v počtu nakažených, podle toho se následně mohou delegovat opatření.

„Kvalitní rychlotesty nám ukáží, kde se virus skrývá, to je klíčem k rychlému trasování, izolování kontaktů a zamezení dalšímu přenosu,“ říká ředitel WHO Tedros Ghebreyesus.

Panbio COVID-19 Ag Rapid Test Device | Rapid point of care diagnostics – Abbott


Test je jednoduchý na provedení a nevyžaduje laboratorní podmínky. Podle  WHO proto umožní decentralizaci celého procesu, čímž se zvětší kapacita a testy budou dostupné i v regionech s horším zdravotním systémem. Podle The Guardianu můžou tyto nové testy přinést zásadní změnu v boji s pandemií.

Bill Gates a mezinárodní dohoda

Řada státu a nadnárodních organizací uzavřelo dohodu o jejich distribuci. Dohoda zahrnuje 133 zemí, kam se jich během příštích šesti měsíců postupně doveze 120 milionů. Státy, které dohodu podepsaly, si budou moci testy objednat. Například Německo si jich objednalo 20 milionů. 

Součástí je i Česká republika, protože dohoda zahrnuje celou Evropskou unii. U nás se ale spíše počítá s rychlotestem ze slin, který se v Česku vyvíjí, jak uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Investici garantuje organizace Billa Gatese (Gates Foundation), která se podle WHO na distribuci domluvila se společnostmi Abbott a SD Biosensor. Součástí dohody je to, že cena testů nepřesáhne pět dolarů (cca 115 Kč). Farmaceutická firma SD BioSensor dostala od Světové zdravotnické organizace jako první oprávnění k výrobě testů a už je uvedla do prodeje. Společnost Abbott by ho měla podle The Guardian dostat v nejbližší době.

Nadace Billa Gatese The Global Fund již uvolnila podle WHO 50 milionů dolarů na první objednávky, které mají putovat do rozvojových zemí. Dohoda obnáší to, že 20 procent produktů půjde přednostně do chudších oblastí, aby se předešlo tomu, že si testy rozeberou bohaté země, jako tomu bylo u PCR testů.

„Pro nás jde o zprávu o bezprecedentní spolupráci. Můžeme ukázat, čeho jsme schopni, když svět a nejdůležitější zdravotnické organizace spolupracují na sdílené prioritě,“ prohlásila ředitelka neziskové organizace Find, spolupracující na distribuci testů, Catharina Boehme.

Organizace cílí na chudší regiony, protože tam se testuje méně. Zatímco v Evropě provedeme na 100 000 obyvatel každý den 243 testů, v Africe je to méně než 16. Této nespravedlnosti se snaží iniciativa zamezit. Pokud se testy osvědčí, organizace si slibují jejich rozšíření do všech zemí světa.

Autoři:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat