Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvě čárky pozitivní, jedna negativní, výsledek za pár minut. Přichází nový covid test podobný těhotenskému

Rychlotest od společnosti Abbott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlotest od společnosti Abbott. | foto: Reuters

USA Vznikl velmi laciný a hlavně rychlý test na koronavirus. Kvůli jeho vývoji se spojily mezinárodní organizace s nadacemi Billa Gatese. Od novinky si máme slibovat radikální zvýšení globálního testování. Nejprve půjde do rozvojových zemí, objednávky však odeslaly i země Západu.

Testování pomocí rapid testů v Indonésii.
Rychlo test od firmy SD Biosensor s licencí od Světové zdravotnické organizace...

První rychlotesty pocházející z Číny byly v minulosti zklamáním a mnoho zemí včetně Česka je vracelo. Nové testy však mají podle organizací potřebné kvality, napsal The Guardian.

Novinka je podobná těhotenskému testu, dvě čárky znamenají pozitivní výsledek, jedna negativní. Organizace podle The Guardian uvádějí, že přesnost testu bude v běžných podmínkách 80 až 90 procent.  

Takzvaný rapid test je primárně určen k plošnému testování a první detekci přítomnosti viru. Ta je podle WHO (Světové zdravotnické organizace) podmínkou pro zvládnutí pandemie, jelikož zajistí orientaci v počtu nakažených, podle toho se následně mohou delegovat opatření.

„Kvalitní rychlotesty nám ukáží, kde se virus skrývá, to je klíčem k rychlému trasování, izolování kontaktů a zamezení dalšímu přenosu,“ říká ředitel WHO Tedros Ghebreyesus.

Panbio COVID-19 Ag Rapid Test Device | Rapid point of care diagnostics – Abbott


Test je jednoduchý na provedení a nevyžaduje laboratorní podmínky. Podle  WHO proto umožní decentralizaci celého procesu, čímž se zvětší kapacita a testy budou dostupné i v regionech s horším zdravotním systémem. Podle The Guardianu můžou tyto nové testy přinést zásadní změnu v boji s pandemií.

Bill Gates a mezinárodní dohoda

Řada státu a nadnárodních organizací uzavřelo dohodu o jejich distribuci. Dohoda zahrnuje 133 zemí, kam se jich během příštích šesti měsíců postupně doveze 120 milionů. Státy, které dohodu podepsaly, si budou moci testy objednat. Například Německo si jich objednalo 20 milionů. 

Součástí je i Česká republika, protože dohoda zahrnuje celou Evropskou unii. U nás se ale spíše počítá s rychlotestem ze slin, který se v Česku vyvíjí, jak uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Investici garantuje organizace Billa Gatese (Gates Foundation), která se podle WHO na distribuci domluvila se společnostmi Abbott a SD Biosensor. Součástí dohody je to, že cena testů nepřesáhne pět dolarů (cca 115 Kč). Farmaceutická firma SD BioSensor dostala od Světové zdravotnické organizace jako první oprávnění k výrobě testů a už je uvedla do prodeje. Společnost Abbott by ho měla podle The Guardian dostat v nejbližší době.

Nadace Billa Gatese The Global Fund již uvolnila podle WHO 50 milionů dolarů na první objednávky, které mají putovat do rozvojových zemí. Dohoda obnáší to, že 20 procent produktů půjde přednostně do chudších oblastí, aby se předešlo tomu, že si testy rozeberou bohaté země, jako tomu bylo u PCR testů.

„Pro nás jde o zprávu o bezprecedentní spolupráci. Můžeme ukázat, čeho jsme schopni, když svět a nejdůležitější zdravotnické organizace spolupracují na sdílené prioritě,“ prohlásila ředitelka neziskové organizace Find, spolupracující na distribuci testů, Catharina Boehme.

Organizace cílí na chudší regiony, protože tam se testuje méně. Zatímco v Evropě provedeme na 100 000 obyvatel každý den 243 testů, v Africe je to méně než 16. Této nespravedlnosti se snaží iniciativa zamezit. Pokud se testy osvědčí, organizace si slibují jejich rozšíření do všech zemí světa.

,

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...